A A+ A++

Od czasu likwidacji gimnazjów wiemy, że uczniowie i nauczyciele borykają się z przeładowanymi podstawami programowymi. Zbyt mało czasu poświęca się na działania praktyczne przygotowujące do funkcjonowania w dorosłym życiu – mówi Katarzyna Mitka, była dyrektor Szkoły Podstawowej w Sance, a obecnie II Małopolski Wicekurator Oświaty.

Katarzyna Mitka. FOT. archiwum Katarzyny Mitki

Katarzyna Mitka jest osobą dobrze znaną w gminie Krzeszowice. Przez wiele lat pracowała jako dyrektor SP w Sance. Angażowała się również w politykę, będąc członkiem PSL. Ma także niecodzienne hobby – latanie szybowcami.

Z pracy w wiejskiej szkole przeszła do Kuratorium Oświaty. W obsadzie takich stanowisk dużą rolę odgrywa polityka.

– Otrzymałam propozycję startu w konkursie na stanowisko kuratora. Kiedy jednak okazało się, że wystartuje także dr Gabriela Olszowska, zdecydowałam się zrezygnować ze startu. Znamy się od paru lat i uważałam, że będzie najlepszą kandydatką na to stanowisko – mówi Katarzyna Mitka, która została jej drugą zastępczynią.

Niedawno ze szkół zniknęły zadania domowe dla najmłodszych uczniów, ale i tak większość z tych starszych klas musi korzystać z korepetycji. Są one postrzegane jako norma nie tylko w siódmej czy ósmej klasie, także w liceum.

– Uważam, że to nie jest normalna sytuacja i jeszcze wiele spraw będzie musiało się zmienić. Od czasu likwidacji gimnazjów wiemy, że uczniowie i nauczyciele borykają się z przeładowanymi podstawami programowymi. Zbyt mało czasu poświęca się na działania praktyczne przygotowujące do funkcjonowania w dorosłym życiu. Nie ma edukacji ekonomicznej, przygotowania do pracy grupowej czy projektowej. Oczywiście są szkoły, gdzie tego typu działania są promowane i prowadzone nie jest to jednak wdrażanie systemowe. Uważam również, że zbyt mało jest przedmiotów artystycznych i przygotowania do uczestnictwa w życiu kulturalnym, co często niestety wiąże się z brakiem znajomości spuścizny kulturowej naszego kraju – podkreśla wicekurator.

Jakie problemy jeszcze dostrzega w szkolnictwie, a także o tym, jak sama została nauczycielką, także działaczką PSL, a także pilotem szybowców, możecie przeczytać w aktualnym wydaniu „Przełomu”, w wersji elektronicznej dostępnym TUTAJ.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułCzysty, zielony Wałbrzych. W sobotę wielkie sprzątanie miasta
Następny artykułApple w ogniu krytyki po publikacji reklamy nowego iPada Pro. Producent przeprasza i rezygnuje z planów emisji