A A+ A++

Twórcza wierność tradycji, transdyscyplinarność i kolegialność – na takie trzy elementy wskazał dziś Franciszek, spotykając się z członkami Międzynarodowej Sieci Stowarzyszeń Teologii Katolickiej (INSeCT), jako na drogę rozwoju tej dziedziny wiedzy. W przekazanym im tekście przemówienia Papież podkreślił ciągłe zapotrzebowanie na wspomnianą gałąź nauki. Po pierwsze po to, aby każdemu potrzebującemu nadziei dawać jej racjonalne uzasadnienie.

Vatican News

W obecnych zmiennych, pełnych skomplikowanych wyzwań czasach teologia okazuje się również nieoceniona, „aby być zorientowanym, z krytyczną świadomością, na budowanie współistnienia w pokoju, solidarności i powszechnym braterstwie oraz dbanie o nasz wspólny dom” – zaznaczył też Ojciec Święty.

„Ponadto potrzebujemy teologii, ponieważ wyzwania stawiane przez postęp technologiczno-naukowy – pomyślmy o sztucznej inteligencji – zmuszają nas dzisiaj do «zebrania się», aby zrozumieć, co jest ludzkie, co jest godne człowieka, co w człowieku jest nieredukowalne z racji swojego boskiego pochodzenia, to znaczy z racji faktu, że stanowi obraz i podobieństwo Boga w Chrystusie – napisał następnie Franciszek. – Tutaj teologia musi potrafić towarzyszyć naukom i wszelkiej wiedzy krytycznej, oferując swój własny wkład sapiencjalny, aby różne kultury nie zderzały się ze sobą, ale w dialogu stały się symfonią”.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPoranek
Następny artykułUczczono 233. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz wybuch III Powstania Śląskiego