Mam już mapę miejsc, w których porodówka, mimo że rodzi się tam niewiele dzieci, musi zostać, bo następna jest ponad 40 km dalej. Te porodówki dofinansujemy; skonstruujemy im ryczałt tak, żeby były w stanie się utrzymać – powiedziała szefowa MZ Izabela Leszczyna.
Ministra zdrowia pytana w piątek w Programie Pierwszym Polskiego Radia o reformę szpitali zwróciła uwagę na Krajowy Plan Odbudowy i pieniądze na ochronę zdrowia.
Pula to prawie 19 mld zł, z czego 10 mld zł to szpitale – zaznaczyła.
Przypomniała, że 5 mld złotych zostanie przeznaczone na szpitale prowadzące opiekę onkologiczną.
Skorzysta z tego ponad 250 szpitali nie tylko klinicznych, nie tylko wysokospecjalistycznych, także szpitali powiatowych, jeśli prowadzą opiekę onkologiczną – dodała.
Dopytywana o nierentowane szpitale powiatowe odpowiedziała, że “ustawę pisowską, która przewidywała likwidacje szpitali powiatowych, zmieniliśmy na taką, która mówi o restrukturyzacji szpitali“.
Mamy wybrane nowe samorządy. Siadamy do stołu z dyrektorami regionalnych NFZ-ów, z przedstawicielami Ministerstwa Zdrowia, z samorządowcami, z dyrektorami szpitali i pokazujemy im know-how. Mówimy jak możesz zrestrukturyzować swój szpital, żeby twoi ludzie, lokalna społeczność dostała to wszystko, czego potrzebuje, ale żeby twój szpital się nie zadłużał – wyjaśniła. Dodała, że w piątek zaczyna pracę zespół, który został przez nią powołany specjalnie do monitorowania i wdrażania koncepcji, która jest już właściwie gotowa.
Ministra pytana była też, czy uda się uniknąć zamykania szpitali.
Jeśli mieliśmy porodówkę, na której dzisiaj rodzi się nam 100 dzieci, a mamy wokół mnóstwo osób starszych, seniorów, często niesamodzielnych (…), to zróbmy tam opiekę długoterminową, zróbmy tam Zakład Opiekuńczo-Leczniczy – tłumaczyła.
EKG/ Minister zdrowia: wymyślimy nowy mechanizm taryfikacji świadczeń
Mam już mapę, w których miejscach porodówka, mimo że rodzi się tam niewiele dzieci, musi zostać, bo następna jest ponad 40 km dalej. I te porodówki dofinansujemy – tak im skonstruujemy ryczałt, żeby one jednak były w stanie się utrzymać” – zapewniła Leszczyna.
Wyjaśniła, że inaczej będzie wyglądała sytuacja w przypadku porodówek, z których można zrezygnować.
Tam, gdzie będzie można zapewnić transport medyczny i kobietę w ciąży możemy dowieść do porodówki lepiej wyposażonej, z anestezjologiem, gdzie dostanie znieczulenie okołoporodowe, poradę laktacyjną (…) to chcę, żeby kobiety rodziły w takich miejscach i im to zapewnię – podkreśliła. Oceniła, że nierentowną porodówkę można przekształcić w oddział ginekologiczny lub oddział długoterminowy.
Dopytywana czy jest zielone światło Komisji Europejskiej na rewizję KPO odpowiedziała:
Jesteśmy pewni, że Komisja da nam zielone światło, bo zrobiliśmy naprawdę bardzo dużo potrzebnych i pożytecznych zmian.
Leszczyna: nie będzie kar dla farmaceutów, jeśli uznają, że nie powinni wydać tabletki tzw. dzień po
Aleksandra Kiełczykowska (PAP)
Źródła:
PAP
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS