A A+ A++

Ratownicy medyczni reprezentują jeden z dwóch najbardziej budzących zaufanie grup zawodowych i czwarty rok z rzędu utrzymują się na pozycji lidera spośród specjalistów kadry medycznej budzących największe zaufanie Polaków.

Strażacy i pracownicy ochrony zdrowia niezmiennie cieszą się największym poważaniem polskiego społeczeństwa – wynika z 4. edycji badania „Ranking prestiżu zawodów i specjalności” zrealizowanego przez agencję SW Research.  

Polacy już po raz czwarty wystawili ocenę przedstawicielom różnych profesji. Ankietowali odpowiadali na pytanie „Jakim poważaniem darzysz osoby o poniższym zawodzie / funkcji?” i oceniali pod tym kontem 40 specjalizacji zawodowych w skali ocen od  „bardzo małym” do „bardzo dużym”.

Twórcy raportu w kolejnym kroku, dla każdej profesji zsumowali odsetki wskazań dla „raczej dużym” i „bardzo dużym” a następnie uszeregowali zawody w ranking, zaczynając od profesji o najwyższym wyniku. Każdy z zawodów prezentowany był respondentom zarówno w formie męskiej, jak i żeńskiej. 

Ratownicy medyczni i lekarze w czołówce najbardziej poważanych zawodów

Strażacy oraz reprezentanci kadry medycznej niezmiennie budzą największe zaufanie wśród Polaków. Pozycję lidera rankingu czwarty raz obronił zawód strażaka powtarzając wskaźnik poważania sprzed roku, tj. 84%.

Na drugim miejscu – tu również bez zmian – uplasował się ratownik medyczny z wynikiem 83%. Na trzecim i czwartym miejscu uplasowali się lekarze oraz pielęgniarki, którzy co roku na przestrzeni czterech edycji raportu zamieniają się miejscem na podium. W 2024 roku  75,5% respondentów darzyło bardzo dużym zaufaniem lekarzy i niewiele mniej, bo 75,2% bardzo dobrze oceniało w tej kategorii pielęgniarki.

W podobnej sytuacji znajdują się farmaceuci i aptekarze oraz nauczyciele akademiccy. W tym roku to reprezentanci aptek mogą pochwalić się wyższym wskaźnikiem zaufania Polaków (68,7%), przeskakując w tabeli rankingowej nad profesorów uniwersyteckich (68,1%).

Najgorzej oceniane zawody w Polsce

Wśród najgorzej ocenianych przez Polaków zawodów również bez dużych zaskoczeń. Najniższy poziom poważania notują: influencerzy (12%), youtuberzy (13%), działacze partii politycznej (14%) i posłowie na Sejm (20%).  

– Wyniki tegorocznej edycji Rankingu rzucają światło na stabilne wzorce oceniania prestiżu zawodów przez polskie społeczeństwo. Trwała wysoka ocena strażaków i pracowników ochrony zdrowi odzwierciedla powszechne uznanie dla zawodów związanych z bezpośrednim niesieniem pomocy i ratowaniem życia.  Z kolei konsekwentnie niskie oceny polityków i twórców cyfrowych mogą wynikać z percepcji braku bezpośredniego wkładu w dobro społeczne, a także z negatywnych skojarzeń związanych z ich działalnością. W przypadku obydwu specjalności można mówić o efekcie rozczarowania, a także braku zaufania potęgowanego przez atmosferę ostatnich afer i skandali (np. tzw. afera wizowa, inwigilacja systemem Pegasus – w przypadku świata polityki, czy tzw. Pandora Gate, jeżeli chodzi o środowisko twórców cyfrowych) – komentuje Małgorzata Bodzon, Senior Project Manager z SW Research. 

Ranking najbardziej poważanych przez Polaków zawodów w 2024 roku

Pełne zestawienie rankingowe wygląda następująco:

Źródła:

„Ranking prestiżu zawodów i specjalności”, agencja SW Research

Aktualizacja: 09/05/2024 10:50
Autor: Jan Kadzikiewicz

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułUczniowie Szkoły Podstawowej w Starym Zakrzewie w ramach sportowej rywalizacji (foto)
Następny artykułH2POLAND: największym wyzwaniem jest obniżenie kosztów pozyskiwania wodoru