A A+ A++

Wbrew wcześniejszym plotkom, najnowsze pogłoski sugerują, że procesory AMD Zen 5 dzięki nowej architekturze charakteryzować będą się wzrostem IPC o około 10%.

Wiele wskazuje na to, że nowa architektura rdzeniowa Zen 5 od AMD zadebiutuje już wkrótce, bo ma zostać zaprezentowana na targach Computex 2024. W ostatnim czasie w sieci pojawia się coraz więcej wycieków na ten temat, które głównie dotyczą procesorów z rodziny Strix Point „Ryzen AI HX” i Granite Ridge „Ryzen 9000”. Wiele wskazuje, że właśnie te serie zadebiutują w pierwszej kolejności. 

Wbrew wcześniejszym plotkom, najnowsze pogłoski sugerują, że procesory AMD Zen 5 dzięki nowej architekturze charakteryzować będą się wzrostem IPC o około 10%.

Teraz informacje pochodzące od menedżera Lenovo China w Weibo wydają się dawać nam wskazówkę co do IPC architektury rdzenia nowej generacji. Wskazał on również, że wyciek APU Lenovo 8050 nie jest prawdą, co zostało później zweryfikowane przez dane pochodzące od ASUSa. Kilka tygodni temu wspomniał także o niedawnych plotkach dotyczących wydajności Zen 5, które twierdziły, że procesory Zen 5 są do 40% szybsze na rdzeń w porównaniu z Zen 4. Chociaż plotka nigdy nie mówiła o IPC, a jedynie o konkretnym wyniku SPEC, wówczas narodziła się plotka o 40% wzroście IPC w ramach nowej generacji CPU od AMD. 

Z nowych przecieków wynika, że architektura AMD Zen 5 dla procesorów Ryzen i EPYC nowej generacji ma zapewnić wzrost IPC o około 10%. Wspomniano również, że IPC wynosi ponad 10% w benchmarku Cinebench R23 1T (test jednowątkowy). Architektury AMD z rdzeniem Zen zawsze osiągały dobre wyniki w testach Cinebench, więc to raczej nie dziwi. Poniżej znajduje się podział IPC dla odpowiedniej generacji architektury Zen:

  • Excavator w stosunku do Zen 1: wzrost IPC o 52%
  • Zen 1 do Zen+: 3% wzrost IPC
  • Zen + To Zen 2: 15% wzrost IPC
  • Zen 2 do Zen 3: 19% wzrost IPC
  • Zen 3 do Zen 4: 13% wzrost IPC
  • Zen 4 do Zen 5: ~10% wzrost IPC

Jeśli informacje te się potwierdzą, oznaczać to może jeden z najmniejszych generacyjnych wzrostów w historii architektury Zen, co jest nieco rozczarowujące. Gorzej pod tym względem wypada tylko przejście z pierwszej architektury Zen na Zen+, ale to było raczej tylko odświeżenie, a nie pełnoprawna architektura nowej generacji. 





Obserwuj nas w Google News

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWiadomości z Wielkopolski. Co dzieje się w Wielkopolsce? (9 maja)
Następny artykułUrządzenia kosmetyczne – jak dobrze zainwestować środki?