A A+ A++

Naukowcy dokonali przełomowego odkrycia, rzucającego nowe światło na tajemnicze petroglify znalezione w peruwiańskim regionie Toro Muerto. Dotychczas uważano, że te enigmatyczne rysunki na skałach przedstawiają jedynie proste wzory geometryczne i zoomorficzne motywy. Jednak polski zespół badaczy zaproponował całkowicie nową interpretację – sugerują, że petroglify te mogą być w rzeczywistości zapisem starożytnych pieśni i rytuałów.

Toro Muerto to jedno z najbogatszych na świecie stanowisk sztuki naskalnej, z tysiącami kamieni pokrytych intrygującymi wzorami. Naukowcy z Polski, prowadzący badania w tym regionie, zwrócili uwagę na szczególny element – figury tancerzy, które towarzyszą geometrycznym kompozycjom. Ich zdaniem, te właśnie motywy danzantes mogą być kluczem do odczytania znaczenia petroglifów.

“Źródłem naszej propozycji interpretacyjnej jest etnograficzna analogia z Amazonią, a dokładniej ze sztuką ludu Tucano”, wyjaśnia prof. Andrzej Rozwadowski z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. “Sztuka tego ludu jest dość dobrze udokumentowana w etnografii i zawiera rysunki, które przedstawiają ‘obrazy piosenek’.”

Badacze zauważyli, że podobne motywy geometryczne i figuratywne występują zarówno w sztuce Tucano, jak i w petroglifach Toro Muerto. Sugeruje to, że te enigmatyczne rysunki mogły pełnić analogiczną funkcję – być graficzną reprezentacją starożytnych pieśni i rytuałów.

“Jak tylko zacząłem to wszystko składać, wszystko zaczęło się układać”, mówi prof. Rozwadowski. “Wydaje nam się, że nikt wcześniej nie zwrócił na to uwagi, chociaż ta propozycja interpretacyjna w zasadzie nasunęła się sama.”

Istotnym elementem wspierającym tę hipotezę jest motyw krenelażu, przypominający szczyty murów obronnych. Według badaczy, w sztuce Tucano ściana jest wizualizacją przestrzeni, do której można wejść poprzez rytuał z użyciem substancji halucynogennych. Ten kontekst wydaje się dobrze korespondować z petroglifami z Toro Muerto, zwłaszcza z najbardziej złożoną kompozycją na kamieniu TM 1219.

Odkrycie polskich naukowców może całkowicie zmienić nasze rozumienie przeszłości tych regionów. Zamiast prostych, geometrycznych wzorów, petroglify Toro Muerto mogą okazać się zapisem starożytnej sztuki performatywnej – pieśni i rytuałów, które niegdyś wypełniały te niezwykłe, pustynne krajobrazy.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPaddon nie rozpacza
Następny artykułFinał Festiwalu Polskiej Piosenki o Miłości za nami – emocje w Uhrze