A A+ A++

Największa strata Gazpromu od 25 lat

W roku 2023 grupa, do której należą także koncerny naftowe i energetyczne, a także holding medialny i linie lotnicze, miała 629 miliardów rubli (6,84 miliarda dolarów) straty netto w porównaniu z zyskiem netto w wysokości ok 230 miliardów rubli w 2022 roku.

Akcje spółki straciły na wartości 4,4 proc., co stanowi największy spadek od ponad roku, w związku z obawami rynku dotyczącymi perspektyw wypłaty dywidendy.

Największym akcjonariuszem Gazpromu jest rosyjski rząd. A budżet Rosji jest od trzech lat zdominowany przez rosnące wydatki wojskowe na wywołaną przez Kreml wojnę przeciwko Ukrainie i wprowadzone w odpowiedzi na to zachodnie sankcje.

Gazprom stracił najlepszy rynek

Dziś Gazprom jest na europejskim rynku gazu graczem trzeciorzędnym. Pieniędzy musi szukać w Azji, gdzie jest dużo większa konkurencja ze strony stałych dostawców jak Australia, Malezja, Katar czy USA.
Kreml spodziewa się, że w 2024 r dostawy gazu rurociągowego na rynki zagraniczne wzrosną o 18 proc., do 108 miliardów metrów sześciennych, w miarę jak gazociąg Siła Syberii do Chin stopniowo osiągnie zakładaną przepustowość. Dla porównania, w Unii Rosjanie sprzedawali w ostatnich latach przed wojną ok. 140-170 miliardów metrów sześciennych  gazu rocznie po wysokich cenach.
Jednak nawet w sytuacji, gdy coraz więcej dostaw kierowanych jest do Chin, nie może to zrekompensować utraty rynku europejskiego. Cena, którą za rosyjski gaz płacą Chińczycy, wynosi 257 dol./1000 metrów sześciennych ( … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZ Waszyngtonu do Pałacu Prezydenckiego. Nowa praca Rachonia
Następny artykułДаша Квиткова очаровала нежным образом с открытым декольте: Лачен оценил (фото)