A A+ A++

Nie ma znaczenia, czy pacjentka w ramach porady farmaceutycznej otrzyma tzw. tabletkę po, czy nie, my za tę usługę zapłacimy – zadeklarował Filip Nowak, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia w czwartek na briefingu prasowym.

– Od dzisiaj pacjentki mogą skorzystać z pilotażu, który został uruchomiony rozporządzeniem ministra zdrowia, czyli potocznie mówiąc antykoncepcji awaryjnej – powiedział Filip Nowak, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.  – Wnioski od aptek napływają sukcesywnie, tempo ich napływania do NFZ wzrasta. Świadczenia te nie są limitowane, co oznacza, że zapłacimy za każdą poradę farmaceutyczną, związaną z realizacją pilotażu. Oznacza to, że panie, które muszą z różnych względów skorzystać z tej porady farmaceutycznej, nie napotkają przeszkody w aptece, wynikającej z braku finansowania. Środków na finansowanie świadczeń na pewno nie zabraknie – deklarował Nowak.

Wnioski można składać na więcej porad niż dotychczas

Prezes zachęca, by „odważnie podejść do deklarowanych porad farmaceutycznych” i wnioskować o więcej niż kilka w ciągu okresu rozliczeniowego. Zapewnił, że NFZ zapłaci za każdą ilość przeprowadzonych porad.

Pierwsze apteki od jutra przyjmują pacjentki

Pierwsza apteka złożyła wniosek o uczestnictwo w pilotażu już 2 maja. To warszawska apteka, która już ma doświadczenie w zawierania takich umów, m.in. na szczepienia rozszerzone (covid i grypa). W tej aptece od 10 maja możliwe będzie uzyskanie porady farmaceutycznej związanej z pilotażem.

Wątpliwości w sprawie obecności opiekuna

Czy z punktu widzenia NFZ przepisy, na podstawie których rozpoczął się pilotaż pozwalają wydać “tabletkę po” bez obecności opiekuna prawnego osobie nieletniej? Na to pytanie Naczelna Izba Aptekarska próbuje odpowiedzieć. Na razie prezes NIA twierdzi, że obecność opiekuna prawnego nastolatki jest konieczna.

– Znamy stanowisko MZ do kogo mogą być skierowane porady farmaceutyczne. Farmaceuta ma prawo mieć wątpliwości różnego rodzaju, dopóki nie spotka się z naszą interpretacją i jeżeli odmówi lub będzie miał wątpliwość i nie wypisze tej recepty, np. pacjentce poniżej 18 roku życia z pewnością nie będzie przez nas karany – mówi Filip Nowak

Obecna podczas spotkania prasowego farmaceutka z warszawskiej apteki, która już podpisała umowę z NFZ potwierdziła, że na razie będzie postępować zgodnie z wytycznymi NIA.

– Tym tematem zajmuje się nasza Naczelna Izba Aptekarska, która ma wątpliwości, czy jest to z punktu widzenia farmaceuty bezpieczne zaordynowanie tego leku. Na razie stanowisko jest takie, że jak najbardziej, ale jednak z opiekunem prawnym – mówiła Danuta Kowal, właścicielka warszawskiej apteki, która już od piątku będzie oferować poradę farmaceutyczną.  

Prezes NFZ nie chciał zdradzić dokładnej liczby aptek, które zgłosiły chęć uczestnictwa w pilotażu.

Autor: Ewa Basińska

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułRuszamy z informatorem szkół średnich! Zobaczcie oferty placówek
Następny artykułNasze Miasto: Matura 2024 j. angielski – ODPOWIEDZI! Do napisania wpis na blogu! Takie tematy były na maturze [9.05.2024]