A A+ A++

Osoby niezameldowane, pracujące za granicą w Holandii, miały czas do 1 maja 2024 roku na terminowe złożenie rozliczenia podatkowego w holenderskim urzędzie skarbowym. Osoby zameldowane w Holandii również miały czas do 1 maja, a nie jak we wcześniejszych latach do 1 lipca. Za nieuregulowanie należności czy brak złożonego zeznania należy się liczyć z konsekwencjami finansowymi. Kiedy polski pracownik zatrudniony w Holandii ma obowiązek rozliczyć się za granicą? Za ile czasu wstecz można złożyć wniosek lub korektę?

Obowiązek rozliczenia podatku z zagranicy

Każdy, kto ma status rezydenta podatkowego w Polsce, nawet jeśli nie uzyskał żadnego dochodu na terenie rodzimego kraju w danym roku podatkowym, ma obowiązek złożenia deklaracji i przesłania jej do polskiego urzędu skarbowego. Mieszane dochody powinny być ujęte w PIT 36/ZG, a brak dochodów uzyskanych w Polsce skutkuje koniecznością złożenia rozliczenia zerowego. Z kolei obowiązek rozliczenia się także w Holandii spada na każdą osobę, która:

  • jest na stałe zameldowana w Holandii,
  • za pracę w Holandii w 2023 roku oczekuje zwrotu podatku powyżej 17 Euro lub dopłaty do urzędu skarbowego ponad kwotę 51 Euro,
  • otrzymała wezwanie do złożenia zeznania podatkowego, wystawione przez Belastingdienst.

Karą za brak odpowiedzi na oficjalne pisma i ponaglenia urzędu jest mandat od 385 do 5514 Euro. Zarówno rozliczenie podatkowe, jak i korektę deklaracji można na terenie Holandii składać do 5 lat wstecz. Nie warto jednak zwlekać, ponieważ w każdej chwili Belastingdienst może wezwać podatnika do złożenia wniosku i naliczyć odsetki za opóźnienie.

Średni zwrot podatku w Holandii

Tak samo jak w naszym systemie podatkowym, tak i w Holandii zwrot podatku zależy od wielu czynników. Zdarza się też konieczność dopłaty, ale większość klientów korzystających z usług TimeTax zwrot podatku otrzymuje średnio w wysokości 4082 złotych. Wiele zależy od poniższych parametrów:

  • progów podatkowych,
  • odprowadzanych składek na ubezpieczenia społeczne,
  • wysokości odprowadzonych przez pracodawcę składek,
  • przyznanych ulg i wysokości pozostałych dochodów z Holandii i innych krajów,
  • czasu pracy w Holandii.

Holandia – wspólne rozliczenie majątkowe z małżonkiem

Rozliczenie podatku na terenie Holandii niesie ze sobą wiele korzyści, wśród których przeważa ta finansowa. Dla zamężnej pary koniecznym warunkiem umożliwiającym wspólne rozliczenie jest nadanie numeru BSN dla partnera fiskalnego. Można go uzyskać nawet drogą korespondencyjną. Konieczne jest też, by wspólny dochód małżonków pochodził w co najmniej 90% z terenu Holandii. Wspólnie rozliczyć podatek dochodowy mogą też w Niderlandach osoby niezamężne, ale posiadające wspólny meldunek przez cały rok oraz dziecko lub posiadające notarialne potwierdzenie konkubinatu. Szczegóły są dostępne na stronie https://www.timetax.pl/zwrot-podatku-z-holandii/.

Jak obliczyć zwrot podatku z Holandii? 

Wystarczy przesłać wszystkie dokumenty na wygodnej platformie TimeTax Online albo wysłać je do siedzyby w Opolu drogą korespondencyjną. Możliwe jest również odwiedzenie jednego z dziesiątek oddziałów w Polsce lub Europie by Twoim zwrotem podatku zajęli się specjaliści. Chcesz najpierw sprawdzić, czy należy Ci się zwrot podatku z zagranicy? Zamów bezpłatną konsultację lub wykonaj ją sam w przygotowanym kalkulatorze. Później warunki współpracy możesz dostosować do swoich oczekiwań. Za pomoc w rozliczeniu możesz zapłacić z goóry, przed wykonanniem usługi lub prowizyjnie, po otrzymaniu zwrotu z urzedu. Po podpisaniu umowy i przesłaniu dokumentacji możesz spokojnie czekać na swój zwrot podatku z zagranicy. TimeTax zadba o Twoje rozliczenie a wykwalifikowani specjaliści wezmą pod uwagę wszelkie należne ulgi podatkowe, składki na ubezpieczenie społeczne i świadczenia socjalne, by jak najkorzystniej obliczyć Twój podatek dochodowy.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułCSIRT KNF ostrzega posiadaczy iPhone’ów! Uwaga na fałszywe reklamy
Następny artykułMax wkrótce debiutuje w Polsce. W tle podwyżki cen subskrypcji