A A+ A++

W najbliższą sobotę, 11 maja, w ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich Muzeum Historyczno-Archeologiczne w Ostrowcu Świętokrzyskim zaprasza do odwiedzenia Pałacu Wielopolskich w Częstocicach i podziwiania efektów realizacji projektu dofinansowanego z unijnych środków. Korzystając z ulgowych biletów wstępu będzie można poznać zespół pałacowo-parkowy – jeden z najcenniejszych zabytków w naszym mieście.
Otwarta zostanie także najnowsza wystawa czasowa pn. „Ziemia Kielecka na pocztówkach Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego”. Na gości czekać będą wyjątkowe, darmowe pocztówki i reprinty kart pocztowych, Tego dnia otwarta zostanie najnowsza wystawa czasowa pn. „Ziemia Kielecka na pocztówkach Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego”. Na gości czekać będą wyjątkowe, darmowe pocztówki i reprinty kart pocztowych, gadżety DOFE, a chętni staną przed szansą stworzenia też własnych pamiątkowych pocztówek.
Projekt „Zwiększenie dostępności do Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim poprzez poprawę infrastruktury Muzeum Archeologicznego i Rezerwatu Krzemionki oraz Pałacu Wielopolskich” w ramach dofinansowania udzielonego przez Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 zrealizowany przez Muzeum Historyczno-Archeologiczne w Ostrowcu Świętokrzyskim umożliwił dostosowanie obu oddziałów muzealnych. W ramach projektu m.in. trasa turystyczna w Krzemionkach została dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami oraz powstała nowa ekspozycja stała pt. „Władcy krzemienia”. Pałac Wielopolskich przeszedł kompleksowy remont i odzyskał dawny blask. Został również dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Głównym organizatorem DOFE jest Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Akcja jest częścią szerszej kampanii #EUinmyregion, prowadzonej przez Komisję Europejską. Pozwala ona bliżej poznać różnorodność projektów realizowanych z pomocą dotacji unijnych. Tegoroczne DOFE związane są z obchodami 20-lecia obecności Polski w Unii Europejskiej.
***
O wystawie „Ziemia kielecka na pocztówkach Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego”

Komisarze wystawy: Krzysztof i Marcin Lorkowie
Pocztówki ze zbiorów: Krzysztofa i Marcina Lorków, Cezarego Nowaka, Pawła Putona, Agnieszki Tumiłowicz, Jacka Szczepaniaka, Krzysztofa Skarżyckiego, Tomasza Wysockiego, Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. W. Gombrowicza w Kielcach.
Karta pocztowa, widokówka czy pocztówka to przedmiot powoli odchodzący do historii. Wypierany przez nowoczesne środki przekazu i łączności międzyludzkiej staje się już tylko nośnikiem obrazu rzeczywistości, która bezpowrotnie przeminęła. „Ziemia Kielecka na pocztówkach Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego” przybliża zwiedzającym krajobrazy z terenów dawnego województwa kieleckiego, które do 1975 roku rozciągało się między Wisłą a Pilicą. Wśród prezentowanych kart znajdą się m.in. unikatowe pocztówki z widokami samego Ostrowca Świętokrzyskiego, pradziejowych kopalń w Krzemionkach oraz innych miejsc w ówczesnym powiecie opatowskim.
Ekspozycja jest ilustracją do wydanej w 2022 roku publikacji „Ziemia Kielecka na pocztówkach Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego” autorstwa Krzysztofa i Marcina Lorków. Na wystawie prezentowanych jest aż 250 pocztówek jednego z dwóch największych w latach 50. i 60. XX w. wydawców kart pocztowych w Polsce. Dorobek PTTK-u to 528 pocztówek, wydawanych zarówno przez Zarząd Główny w swoim zakładzie produkcyjnym „Foto-Pam” w Jaśle, jak i przez oddziały powiatowe w Ostrowcu, Starachowicach i Sandomierzu.
Wystawa jest równocześnie przypomnieniem twórczości artystów fotografików, w tym także tych związanych z Kielecczyzną: F. Gładysza, J. Kłodawskiego, J. Kwiatkowskiego, J. Łotysza, N. Pawłowicza, P. Pierścińskiego, J. Pietraszewskiego, T. K. Przypkowskiego, J. Siudowskiego, St. Śliwy, T. Wróblewskiego.

Print Friendly, PDF & Email
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułGdzie warto zlokalizować apartament inwestycyjny? Porady i wskazówki
Następny artykułNeuer nie wytrzymał po meczu. Zaatakował Marciniaka. “To nieakceptowalne”