Jak zaczynamy patrzeć na system ochrony zdrowia z perspektywy pieniędzy, jak je sensownie i efektywnie wydać, to zawsze przechodzimy do drugiego elementu, czyli pacjenta i jego zdrowia. Chcemy kupić zdecydowanie więcej zdrowia dla całej populacji, dlatego tak negocjujemy z firmami farmaceutycznymi, żeby jak najefektywniej wydać pieniądze – mówił Maciej Miłkowski podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego.
Mądre inwestycje
Pieniądze są najważniejsze. Jako administracja nie generujemy żadnego dochodu. Jedyna rzecz, którą możemy zrobić, to efektywnie wykorzystać to, co posiadamy, na bieżące wydatki. Te bieżące wydatki to jest diagnostyka, leczenie pacjentów, leki i inwestycje. Ale inwestycje to też mury szpitalne, budowa szpitali czy ich remonty. To też sprzęt medyczny. Inwestycja to też rozwój kadry medycznej, czyli kształcenie. Głównym zasobem Polski, głównym dobrem narodowym jest personel medyczny. Dlatego ważne jest odpowiednie ustalenie, ile przeznaczymy na inwestycje, a ile na bieżącą konsumpcję, czyli faktyczną ochronę zdrowia – podkreślał wiceminister Maciej Miłkowski podczas pierwszego dnia XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego w panelu „Ochrona zdrowia jako element gospodarki”.
EKG/ Minister zdrowia: wymyślimy nowy mechanizm taryfikacji świadczeń
Pacjent nie jest kosztem
W trakcie panelu z udziałem ministra Miłkowskiego dyskutowano na temat ochrony zdrowia jako elementu polskiej gospodarki, dlatego tak dużo uwagi minister poświęcał pieniądzom wydawanym w polskim systemie. Podkreślał, że w ubiegły roku wydaliśmy ponad 20 miliardów złotych na leki.
Jak zaczynamy patrzeć na system ochrony zdrowia z perspektywy pieniędzy, jak je sensownie i efektywnie wydać, to zawsze przechodzimy do drugiego elementu, czyli pacjenta i jego zdrowia. Chcemy kupić zdecydowanie więcej zdrowia dla całej populacji pacjentów, dlatego tak negocjujemy z firmami farmaceutycznymi, żeby jak najefektywniej wydać pieniądze – mówił wiceminister zdrowia odpowiedzialny za politykę lekową.
Słowa dla następcy
Wiceminister wkrótce pożegna się ze swoim stanowiskiem, o czym pisaliśmy tu:
Maciej Miłkowski poza Ministerstwem
Dlatego w trakcie panelu kilka słów poświęcił temu, co chciałby przekazać swojemu następcy:
To jest bardzo ciężka praca. Zawsze mówiłem, że sektor ochrony zdrowia jest niesamowity, bo właściwie czego człowiek się nie dotknie, to zawsze jest sukces, bo tyle rzeczy jest do naprawienia – podkreślał. – Wielokrotnie w przypadku programów lekowych byliśmy szczęśliwi, że dany program lekowy jest najlepszy na świecie i rzeczywiście bardzo często był. Ale okazuje się, że za rok trzeba go poprawiać. Po prostu nie można spocząć na laurach. Chodzi o wykorzystanie potencjału, który jest w Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, Agencji Badań Medycznych, Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych i podzielenie się tą pracą – dodał odchodzący wiceminister.
Bezpieczeństwo lekowe
W panelu zastanawiano się również jak inwestować w sektor, by powstawało więcej innowacji i potencjał polskiego sektora badawczo-rozwojowego i biotechnologicznego został skutecznie wykorzystany. Eksperci pochylili się też nad bezpieczeństwem lekowym, które powraca w trakcie całego EKG. W dyskusji „Po pierwsze bezpieczeństwo” zastanawiano się nad czynnikami kształtującymi bezpieczeństwo na przykładach różnych dziedzin: obronności, paliwa, energii i surowców, ale też zdrowia publicznego i zaopatrzenia w żywność. Podczas sesji inauguracyjnej na ten problem zwracał też uwagę minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz:
COVID pokazał, jak trudno jest funkcjonować bez przemysłu farmaceutycznego w Europie. Jak się uzależniliśmy od Indii i Chin w przemyśle farmaceutycznym. Tę lekcję odrobiliśmy po covidzie. KPO służy również budowie czy odbudowie przemysłu farmaceutycznego – dodał minister.
EEC 2024 wokół Europy
Główne nurty tematyczne EKG w 2024 roku to: Europa, geopolityka i gospodarka, energia, transformacja, bezpieczeństwo, inwestycje i finanse, prawo a gospodarka, klimat i zrównoważona gospodarka, migracje, różnorodność, rynek pracy, cyfrowa gospodarka oraz nowe technologie. Ale dużo miejsca poświęcono na tematy zdrowotne – zorganizowano aż osiem sesji nt. ochrony zdrowia. Eksperci rozmawiają o systemie, jego finansowaniu, ubezpieczeniach, inwestycjach i innowacjach. W pierwszej ze zdrowotnych sesji pt. „System ochrony zdrowia w Polsce” wzięła udział minister zdrowia Izabela Leszczyna, która zapowiedziała:
W Ministerstwie Zdrowia wylistujemy świadczenia, które mogą i powinny być realizowane w specjalistycznej opiece ambulatoryjnej, przeanalizujemy i wymyślimy nowy mechanizm taryfikacji, taki, który będzie dostosowany do poziomu skomplikowania danego przypadku.
Aktualizacja: 08/05/2024 11:33
Autor: Zdzisława Górska-Nieć
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS