A A+ A++

Na powierzchni 525 ha mieszka tu ok. 21 tys. 300 osób. W ciągu ostatnich kilku lat Miasto zrealizowało na osiedlu (lub jest w trakcie realizacji) 55 projektów. Jakie na przykład?  

Trasa rowerowa wzdłuż al. Karkonoskiej

W maju 2021 roku została otwarta ważna nie tylko dla osiedla Krzyki-Partynice wydzielona i oświetlona trasa rowerowa wzdłuż al. Karkonoskiej – jedna z najważniejszych wrocławskich inwestycji rowerowych ostatnich lat, dzięki której można dojechać na dwóch kółkach z centrum Wrocławia do Bielan i odwrotnie.

Ważnym elementem tej inwestycji jest kładka nad rzeką Ślęzą, która łączy  obie części parku Klecińskiego i usprawnia komunikację między osiedlami.

Cała trasa ma 3,5 km, zaczyna się na  Borku na skrzyżowaniu ul. Powstańców Śląskich z Krzycką, a kończy na ul. Francuskiej w Bielanach Wrocławskich.  Koszt całości to ponad 9 mln zł.

Zwycięska, Wojszycka

1 września 2026 roku zabrzmi pierwszy dzwonek w Zespole Szkolno-Przedszkolnym przy ul. Zwycięskiej 45 – nowoczesnej placówce dla 1000 uczniów i 200 przedszkolaków. Nowoczesny kompleks składać się będzie z czterech bloków: trzypiętrowego szkolnego, dwupiętrowego sportowego oraz dwóch parterowych: stołówki z kuchnią  i przedszkola. Będą też trzy sale gimnastyczne, boiska, bieżnia i place zabaw. Przybędzie zieleni, będą nawet ogrody deszczowe. Wartość tej inwestycji to ponad 89,3 mln

Umowa z wykonawcą (tym samym który wybudował m.in. V LO przy ul. Kuronia) została podpisana na początku kwietnia.

W tej chwili trwają prace związane z rozpoczęciem budowy i rozbiórkami obiektów, które są na tym terenie.

Tomasz Jankowski z Zarządu Inwestycji Miejskich

A co z zakończonymi już inwestycjami dotyczącymi oświaty? Np. w 2019 roku Szkoła Podstawowa nr 64 przy ul. Wojszyckiej przeszła metamorfozę: została docieplona i pomalowana elewacja, wyremontowano wysłużone ogrodzenie i nawierzchnię przed wejściem głównym. Z kolei w 2022 przebudowano boisko do gry w koszykówkę oraz drugie, do siatkówki. Zmiany zaszły także  w Szkole Podstawowej nr 61 przy ul. Skarbowców, gdzie m.in. wymieniono nawierzchnię placu zabaw, zbudowano zewnętrzną windę i toalety dla osób z niepełnosprawnościami.

Willa przy Krzyckiej 29

W 2021 roku zakończył się remont Willi Karpowiczów, mieszczącej się przy ul. Krzyckiej 29. Pięknie odrestaurowany budynek jest teraz siedzibą Fundacji Olgi Tokarczuk – przestrzeni dla literatów i tłumaczy z całego świata oraz miejscem najróżniejszych wydarzeń. Np. w ostatni weekend odbył się tam Festiwal Naturocentryczny „Ktoś, nie coś”. Mieści się tu także restauracja, w której odbywają się m.in. rozgrywki z planszówkami.

Stara Herbaciarnia, Konikowo i park linearny

W 2022 roku zakończył się kompleksowy remont tzw. Okrąglaka, czyli zbudowanej na początku XX wieku Starej Herbaciarni na terenie Wrocławskiego Toru Wyścigów Konnych. Budynek ma teraz m.in. nowy dach, część elementów konstrukcji, okna i wyposażenie.

A skoro już jesteśmy przy WTWK – w 2021 roku dzięki WBO  powstało tu Konikowo, czyli plac zabaw z urządzeniami nawiązującymi do hippiki, takimi jak wielkie drewniane konie, małe koniki-bujaczki i przeszkody.

Warto też przypomnieć, że w 2019 roku wokół WTWK powstał z pomocą środków unijnych park linearny, dzięki któremu można aktywnie wypoczywać, np. spacerować albo biegać wokół toru. Dwa lata temu w ramach WBO park został oświetlony.

Obserwatorium Przyrody

Między ul. Skarbowców i Pogodną, tam, gdzie mieściło się kiedyś schronisko dla bezdomnych zwierząt (przeniosło się na ul. Ślazową), jest od zeszłego roku sfinansowane z FO Obserwatorium Przyrody  – miejsce do odpoczynku i ekologicznej edukacji dla dzieci oraz dorosłych. Są tu punkty do obserwacji przyrody,  plac zabaw, ławki. Zgodnie z życzeniem mieszkańców został zachowany naturalny, nieco dziki charakter tego miejsca.

Krzycki Ogród Spotkań, Święto Rzeki i nie tylko

Przy siedzibie Rady Osiedla Krzyki-Partynice mieści się Krzycki Ogród Spotkań – przestrzeń, która przeszła metamorfozę dzięki mieszkańcom. Na co dzień jest miejscem do dzielenia się żywnością (jest tu lodówka Foodsharing) i książkami (mają swoją budkę), a w wiosenne weekendy staje się także sceną najróżniejszych sąsiedzkich wydarzeń, np. pchlich targów czy warsztatów.  

Wielkim wydarzeniem dla mieszkańców osiedla i nie tylko jest Święto Rzeki, które w tym roku zaplanowano na 23 czerwca (początek o godz. 14) – festyn w zgodzie z naturą i tradycją, z wyplataniem wianków, muzykowaniem i  mnóstwem atrakcji. RO Krzyki-Partynice współorganizuje także otwarte zajęcia nordic walking  z trenerką na WTWK Partynice (w każdą środę o godz. 18), a także wspomniane już  wieczory z planszówkami w Spiżarni FTT przy willi Karpowiczów (w trzeci piątek miesiąca o godz. 18). Działa tu także Klub Superbabci i Superdziadka.

Aktualne informacje na temat wydarzeń organizowanych i współorganizowanych przez RO można znaleźć na jej profilu na Facebooku.

Zapraszamy mieszkańców do wspólnych działań. Jeśli macie pomysł, przyjdźcie do nas, pomożemy wam z organizacją i promocją.

Radna Kalina Downarowicz

Osiedle w skrócie

Biblioteka przy Jesiennej

W zabytkowej willi przy ul. Jesiennej 22 mieści się chyba najprzytulniejsza biblioteka w naszym mieście: filia nr 54 MBP.

Czytelnicy uwielbiają to miejsce, docenia je także nasza noblistka: na jednej ze ścian można znaleźć jej oprawione w ramkę słowa: „Czytelniczkom i Czytelnikom oraz Pracownikom cudownej biblioteki na Jesiennej z serdecznymi sąsiedzkimi pozdrowieniami – Olga Tokarczuk”. Działa tu osiedlowy klub książki Czytelnia Krzyki, obywają się spotkania, wystawy i spektakle kukiełkowe dla dzieci.  Aktualne informacje na ten temat  można znaleźć na stronie MBP we Wrocławiu, w zakładce filii nr 54. 

Pakiet dla Południa

Ogłoszony przez Urząd Miejski Wrocławia Pakiet dla Południa, czyli zestaw konkretnych rozwiązań komunikacyjnych, które mają odkorkować ulice w tej części miasta, dotyczy także osiedla Krzyki-Partynice i ul. Zwycięskiej. Opracowano go wspólnie z ekspertami od rozwiązań komunikacyjnych, a przed ostatecznymi decyzjami ich pomysły zostaną przedyskutowane z mieszkańcami tych osiedli. Pierwsze spotkania mają się odbyć już w maju.

Zobacz również

Sezon wyścigowy już otwarty

21 kwietnia na Wrocławskim Torze Wyścigów Konnych przy ul. Zwycięskiej 2 ruszył nowy sezon. Kolejne dni wyścigowe to 3, 19 i 30  maja, 9 (Ladies Day) i 23 czerwca, 11 sierpnia, 1 września (Wielka Wrocławska), 5 i 20 (Crystal Cup)października, 11 listopada (zakończenie sezonu). Szczegóły na stronie WTWK. 

Zniżki w programie „Nasz Wrocław”

W salonie fryzjerskim La Barber przy ul. Skrajnej 8a można liczyć na  10 proc. zniżki w ramach programu Nasz Wrocław (na status Podatnika).

Ubłoceni, ale szczęśliwi!

Na początku kwietnia na Torze Wyścigów Konnych odbył się Runmageddon Wrocław Partynice 2024. Starsi i młodsi uczestnicy przesuwali ciężkie opony, wspinali się i pokonywali najróżniejsze przeszkody.

Zobacz również

Rada osiedla

Przewodniczący Zarządu Osiedla Mateusz Nowakowski zaprasza mieszkańców na dyżury radnych, które odbywają się w każdy czwarty czwartek miesiąca w godz. 16-18 w siedzibie RO przy ul. Wiosennej 14. –  Telefonicznie jesteśmy dostępni w każdy czwartek w tych samych godzinach pod numerem  514 099 539 – dodaje przewodniczący.

Strażnik osiedlowy

Strażnikiem osiedlowym osiedla Krzyki-Partynice jest Andrzej Zawilla, tel. 600 908 513. Może zainterweniować np. w sprawie źle zaparkowanego pojazdu albo gdy potrzebna jest pomoc osobie w kryzysie bezdomności. W sprawach wymagających pilnej interwenci można zadzwonić do dyżurnego Straży Miejskiej pod czynny całą dobę nr 986.

Troje dzielnicowych

Osiedle Krzyki-Partynice to rejon działania komisariatu Wrocław-Krzyki. Dzielnicowi tego osiedla to:

  • sierż. Ariel Górski, tel. 601 816 074, e-mail: dzielnicowy.krzyki4[at]wroclaw.wr.policja.gov.pl
  • mł. asp. Katarzyna Góźdź, tel. 601 816 031, e-mail: dzielnicowy.krzyki6[at]wroclaw.wr.policja.gov.pl
  • mł. asp. Bartosz Kępa, tel. 601 812 246, e-mail: dzielnicowy.krzyki5[at]wroclaw.wr.policja.gov.pl

UWAGA! Podany adres mailowy ułatwia kontakt z dzielnicowym, ale nie służy do składania zawiadomień o przestępstwie czy wykroczeniu, petycji, wniosków ani skarg w rozumieniu przepisów prawa. Dzielnicowy odbiera pocztę i służbowy telefon komórkowy w godzinach swojej służby. W sprawach niecierpiących zwłoki należy dzwonić pod numer telefonu 997 lub 112.

Komunikacja

  • Tramwaje: 7 ,17
  • Autobusy dzienne: A, D, 107, 112, 113, 126, 127, 133, 144, 612, 913, 933
  • Autobusy nocne: 247, 248, 249, 251, 259
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułByło słychać strzały w Botaniku! Botaniczna Scena Premier za nami
Następny artykułSiatkarz Zaksy powiedział “dość”. To koniec