A A+ A++

Serdecznie dziękujemy wszystkim odważnym o wielkich sercach, którzy są gotowi bezinteresownie pomóc drugiemu człowiekowi! Dziękujemy też tym, którzy wspierali naszą akcję, sami nie mogąc zostać dawcami.

W Polsce co 40 minut stawiana jest diagnoza: nowotwór krwi. Dla wielu chorych jedyną szansą na życie jest przeszczepienie szpiku lub komórek macierzystych. Znalezienie odpowiedniego dawcy jest czasem bardzo trudne, dlatego im więcej będzie osób zarejestrowanych w bazie jako potencjalni dawcy, tym więcej pacjentów będzie mogło mieć nadzieję na wygranie z chorobą.

Osoby w przedziale wiekowym 18 – 55 lat, o dobrym ogólnym stanie zdrowia, mogą się zarejestrować, wypełniając formularz oraz pobierając wymaz z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka.

Potencjalny Dawca powinien być gotowy na pomoc choremu dwiema metodami (o wyborze metody decydują lekarze, biorąc pod uwagę stan zdrowia Pacjenta): 

  • Pierwsza z nich to pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej. Metoda ta stosowana jest w 90% przypadków. Zazwyczaj wiąże się ona z jednodniową wizytą w klinice pobrania. 
  • Drugą metodą jest pobranie szpiku z talerza kości biodrowej (szpik NIGDY nie jest pobierany z kręgosłupa!). Metoda ta wiąże się z 2-3 dniowym pobytem w szpitalu ze względu na konieczność znieczulenia ogólnego. 

JEŚLI DAWCA PREFERUJE TYLKO JEDNĄ Z METOD, REJESTRACJA NADAL JEST MOŻLIWA i pobranie zostanie przeprowadzone sposobem zgodnym z jego preferencjami i możliwościami.

Przypominamy, że osoby chcące się zarejestrować, mogą to zrobić, kontaktując się drogą mailową z fundacją DKMS (www.dkms.pl)

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułInnovation Day już 15 maja!
Następny artykułIndywidualizm w modzie – Ty na pierwszym miejscu