A A+ A++

Trzynasta edycja toruńskiej „dyszki” i towarzyszącej „piątki” odbędzie się 12 maja 2024 r. Dzień wcześniej zaplanowana jest rywalizacja dla dzieci i młodzieży.

Start i biuro zawodów będą zlokalizowane w zasięgu Centrum Handlowo-Rozrywkowego Toruń Plaza, a miasteczko biegowe będzie znajdować się w obszarze Przystani Towarzyskiej Laba. Start biegu głównego zaplanowano na godzinę 11:00.

>>> Szczegółowy harmonogram wydarzenia

Impreza biegowa Run Toruń to wydarzenie, które swój debiut miało w 2012 roku, a już podczas siódmej edycji na linii startu zgromadziło niemal 3000 osób, w tym 500 dzieci. W 2024 roku organizator wprowadził limity uczestników w poszczególnych biegach: bieg na 5 km – 580 osób, 10 km – 910 osób oraz biegi dla dzieci – 225 osób. Imprezie przewodzą dwa hasła „Zwiedzaj ze Zdrowiem!” oraz „Pobiegnij w sercu Torunia”, gdyż trasy biegu co roku wiodą przez największe perełki miasta m.in. pomnik Mikołaja Kopernika, Bulwar Filadelfijski, Przedmieście Bydgoskie.

Dzień przed imprezą, 11 maja 2024 r., dla wszystkich uczestników biegu i osób im towarzyszących zostanie zorganizowane wieczorne zwiedzanie miasta z przewodnikiem turystycznym. Event co roku przyciąga do Torunia na weekend jeszcze większą liczbę turystów. Poza biegaczami adresatami imprezy są wolontariusze, wspomagający organizację wydarzenia. Organizatorzy zachęcają także do udziału w konkursie kibicowania, skierowanym do dzieci i młodzieży z toruńskich szkół. Nadrzędnym celem konkursu jest promowanie już od najmłodszych lat aktywnego stylu życia, zdrowych postaw, uczestnictwa w imprezach sportowych oraz nauki zasad fair-play i kulturalnego dopingowania biegaczom. Dodatkową intencją jest rozwijanie u uczniów umiejętności twórczego myślenia, kreatywności i pracy zespołowej. Konkurs adresowany jest do dzieci ze szkół podstawowych oraz uczniów szkół średnich. Placówki mają za zadanie stworzyć punkty dopingowania i kreatywnego wsparcia uczestników 13. Run Toruń Plaza w dniu 12 maja 2024 roku, w godzinach 11:00-13:00. Trzy zwycięskie szkoły oraz ich pedagodzy otrzymają nagrody w postaci voucherów na sprzęt sportowy ufundowanymi przez jednego ze sponsorów imprezy, a na wszystkie kibicujące dzieci czekają słodkie niespodzianki. Żwawo dopingująca młodzież szkolna, szpalery klas kibiców, zapewne pomogą biegaczom pokonać zmęczenie i sprawią, że kilometr będzie szybciej mijał. Szczegółowe informacje tutaj. https://run-torun.pl/2024/04/16/kbicuj-fair-play-z-hendrickson/

Finiszerzy wszystkich edycji toruńskiej dyszki mają już w swojej kolekcji medale przedstawiające kolejno Krzywą Wieżę, Dom Kopernika, Ratusz Staromiejski, Pomnik Flisaka, Anioła Toruńskiego, Helios – Pomnik ku czci Kopernika, medal związany z marką promocyjną miasta pod tytułem „Toruń Porusza”, Teatr Baj Pomorski, zegar na wieży Ratusza Staromiejskiego z ruchomymi wskazówkami, Pomnik Mikołaja Kopernik, a także środkową część wspólnego medalu Toruńskiej Triady Kopernikańskiej 2023 prezentującego XVIII-wieczne perskie astrolabium wykorzystywane przez Mikołaja Kopernika.

Rywalizacja dla najmłodszych entuzjastów aktywności fizycznej, tj. Biegi dla dzieci z Toruń Plaza, odbędą się dzień przed biegami głównymi. Zaplanowano kategorie wiekowe od 2 do 15 lat oraz liczne atrakcje dla dzieci po biegach. Młodzi zawodnicy będą mieć do pokonania od 100 do 1000 m w zależności od swojego wieku.

W ramach biegów przewidziana jest klasyfikacja i dekoracja najszybszych mieszkańców miasta Torunia, województwa kujawsko-pomorskiego, wiekowa co 10 lat, a także pracowników i studentów UMK. Podczas edycji w 2024 r. prowadzona będzie także klasyfikacja drużynowa tzw. Gwiazdozbiorów na obu dystansach – 5 i 10 km.W klasyfikacji Gwiazdozbiorów mogą wziąć udział drużyny reprezentujące kluby sportowe, firmy, instytucje, inne zbiorowości, a także grupy zawodników startujące pod wspólnym szyldem. Drużyna składa się z 4-6 osób, w tym co najmniej z jednej przedstawicielki planety Wenus. Najlepsze gwiazdozbiory otrzyma puchar i tytuł Biegowego Układu Słonecznego.

Wydarzenie jest współfinansowane ze środków Gminy Miasta Toruń.


Przydatne linki:

 Fot. Adam Zakrzewski

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOszuści polują na nasze pieniądze. Wykorzystują straż graniczną
Następny artykułJaworzanin trafił do aresztu, bo znęcał się nad babcią