36 proc. firm budowlanych spodziewa się wzrostu zamówień w okresie od kwietnia do czerwca tego roku – wynika z opublikowanego we wtorek Barometru przygotowanego przez EFL, które jest częścią Credit Agricole. Poprawy płynności finansowej spodziewa się 28 proc. przedsiębiorców.
“Budowlanka kontynuuje dobrą passę w 2024 roku” – ocenił prezes EFL, Radosław Woźnik. “Po bardzo przyzwoitym odczycie na początku roku, w najnowszym pomiarze mamy jeszcze lepszy wynik, porównywalny do subindeksu sprzed aż sześciu lat” – poinformował. Wskazał, że trzeci wzrost wskaźnika jasno wskazuje, że branża przygotowuje się na pracowite miesiące i wyższe przychody. Wyjaśnił, że wpływ na to mogą mieć dwa czynniki:
“Po pierwsze, część firm z pewnością liczy na to, że zostaną pośrednimi beneficjentami odblokowanych funduszy z Krajowego Planu Odbudowy”. Dodał również, że “ruch widać w deweloperce, bo Polacy czekają na uruchomienie programu kredytowego Mieszkanie na Start. O optymizmie świadczyć może także rosnący wskaźnik inwestycyjny – niemal co piąty przedsiębiorca planuje większe nakłady na inwestycje”.
Jak poinformowano, subindeks Barometru EFL na II kwartał br. dla branży budowlanej wyniósł 58,7 pkt., o 4,6 pkt więcej niż w poprzednim kwartale tego roku. Jak wskazali autorzy barometru, “jest to najwyższy wskaźnik wśród sześciu badanych branż. Co więcej, wartość wskaźnika już po raz trzeci z rzędu przekroczyła próg 50 pkt., co oznacza, że nastroje lekko się poprawiają”.
Na wyższą w ujęciu kwartalnym wartość subindeksu Barometru EFL dla budownictwa wpływ miały prognozy we wszystkich badanych obszarach. 36 proc. firm budowlanych prognozuje wzrost zamówień od kwietnia do czerwca tego roku. Grupa pesymistów jest zdecydowanie niższa i wynosiła 1 proc. Pozostałe firmy liczą na podobną sytuację jak kwartał wcześniej.
Założyłeś własną firmę? Kolejnym krokiem w jest wybór sposobu rozliczania się ze skarbówką z tytułu osiąganych dochodów. Odpowiednia formy opodatkowania, dopasowana do potrzeb przedsiębiorcy, niesie ze sobą korzyści finansowe. Warto o nich wiedzieć!
Pobierz e-booka zostawiając zgody, albo zapłać 20 zł
Masz pytanie? Napisz na [email protected]
Zgodnie z wynikami badania, poprawy płynności finansowej spodziewa się 28 proc. przedsiębiorców, o 5 pkt proc. więcej niż kwartał wcześniej.
Jak zwrócono uwagę, z kwartału na kwartał rośnie grupa optymistów inwestycyjnych. 19 proc. firm budowlanych prognozuje więcej inwestycji w II kwartale 2024 roku, to o 3 pkt proc. więcej niż na początku tego roku. Większość zapytanych (64 proc.) uważa, że pozostaną one na niezmienionym poziomie co ostatnio.
Firmy zapytane o wpływ wojny i inflacji na prowadzony biznes odpowiedziały, że znacznie mniej obawia się pierwszego czynnika (5 proc.). Pogorszenia się kondycji biznesu, w związku z rosnącą inflacją obawia się 24 proc. ankietowanych przedsiębiorców. “Rosnące ceny, pomimo tego, że inflacja od kilku miesięcy utrzymuje się na stałym, zdecydowanie niższym niż rok temu, poziomie, wciąż spędzają sen z powiek wielu przedsiębiorcom. W przypadku firm budowlanych wysokim kosztem są pracownicy, których nie dość, że brakuje, to jeszcze ich wymagania płacowe są coraz wyższe. To wszystko musi przekładać się na finalne ceny usług budowlanych, które także będą coraz wyższe – Wskazał prezes EFL.
Barometr EFL jest syntetycznym wskaźnikiem informującym o skłonności firm z sektora MŚP do wzrostu (tj. rozwoju rozumianego, jako stawianie sobie przez przedsiębiorstwa celów związanych ze wzrostem sprzedaży i produkcji, ekspansją na nowe rynki i maksymalizacją zysków, co jest związane z inwestycjami w środki trwałe). Prognozowana na dany kwartał kondycja finansowa firm MŚP daje punkt odniesienia do wnioskowania o zakładanym kierunku zmian, które sprzyjają wzrostowi lub działają hamująco na rozwój firm. Badanie przygotowywane jest przez Ecorys na zlecenie Europejskiego Funduszu Leasingowego SA., a jego wyniki są publikowane co kwartał. Jego uczestnicy to mikro, małe i średnie firmy terenu całej Polski. W badaniu wzięła udział reprezentatywna grupa 600 mikro, małych i średnich firm. Aktualna edycja badania odbyła się od 1 do 29 marca 2024 roku.
EFL S.A. powstał w 1991 roku jako jedna z pierwszych firm leasingowych w Polsce. Od 2001 roku EFL jest częścią Grupy Crédit Agricole (PAP)
bk/ drag/
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS