Notowania złota rozpoczęły bieżący tydzień od zwyżki, a dzisiaj cena tego kruszcu stabilizuje się niedaleko wczorajszych poziomów i jednocześnie nadal porusza się powyżej poziomu 2300 USD za uncję. Mimo że w ostatnich tygodniach na rynku złota miała miejsce korekta spadkowa, to jednak była ona relatywnie płytka, a ceny kruszcu nie oddaliły się istotnie od historycznych maksimów, ukształtowanych na poziomach przekraczających 2400 USD za uncję.
Drugim czynnikiem wspierającym notowania złota są oczekiwania łagodzenia polityki monetarnej przez Rezerwę Federalną. Co prawda wciąż podwyższona inflacja w USA wywołała obawy o to, że do obniżek stóp procentowych nie dojdzie zbyt szybko, jednak wciąż jest duża szansa na rozpoczęcie procesu łagodzenia polityki monetarnej przez Fed jeszcze w tym roku. John Williams z Fed w Nowym Jorku powiedział wczoraj, że o ile nie jest w stanie podać konkretnych terminów, to następna decyzja Fed będzie dotyczyła obniżek stóp procentowych.
Jak na razie, według narzędzia FedWatch, najwięcej inwestorów spodziewa się rozpoczęcia cyklu obniżek jesienią, a szanse na wrześniową obniżkę stóp procentowych są oceniane na 65%. Im niższe stopy procentowe w USA, tym większa jest presja na słabość amerykańskiego dolara, co z kolei pozytywnie wpływa na notowania surowców, w tym przede wszystkim złota.
KUKURYDZA
Dynamiczna zwyżka na rynku kukurydzy.
Notowania kukurydzy od wielu miesięcy znajdują się pod presją podaży. Dopiero początek wiosny przyniósł na tym rynku pewne ożywienie strony popytowej. Od kilku dni ceny kukurydzy w USA dynamicznie rosną, a w tym tygodniu osiągnęły one poziom 4,65-4,70 USD za buszel.
Główną przyczyną wyraźnego wzrostu cen kukurydzy na rynku amerykańskim są opóźnienia w jej zasiewach w Stanach Zjednoczonych. Ogólnie, w kluczowych krajach produkcji i eksportu kukurydzy trwają obecnie różnego rodzaju problemy. W USA i Brazylii wyzwaniem jest zmienna pogoda, z kolei w Argentynie inwazja insektów na terenach upraw kukurydzy negatywnie wpływa na produkcję.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS