Rozpoczął się Legnicki Festiwal SREBRO – jedno z największych i najciekawszych wydarzeń na kulturalnej mapie Legnicy, ale także Europy.
Wyjątkowo bogata tradycja Festiwalu sięga lat 70. ubiegłego wieku – to właśnie wówczas w Legnicy odbyły się pierwsze przeglądy biżuterii autorskiej. Od tamtej pory Legnicki Festiwal SREBRO przeszedł wiele transformacji, aby stać się jednym z najważniejszych międzynarodowych wydarzeń poświęconych współczesnej biżuterii. Legnickie „SREBO” to, jak co rok, jedyna taka okazja, aby w najbliższej okolicy odkryć najnowsze i najciekawsze zjawiska w tej dziedzinie sztuki – zjawiska często zaskakujące, niezwykłe, a nierzadko też – szokujące.
Weekend Otwarcia Festiwalu, na który tradycyjnie złożą się wernisaże wystaw, gala wręczenia nagród w 32. Międzynarodowym Konkursie Sztuki Złotniczej EMPATIA, sympozjum „Granice Sztuki Globalnej” oraz wydarzenia towarzyszące, odbędzie się w dniach 10-11 maja 2024 r.
W tym roku na Konkurs wpłynęło ponad 500 prac autorstwa blisko trzystu artystów z rekordowej liczby 45 krajów, m.in. Chin, Norwegii, Korei, Dominikany, Kanady, Meksyku, Nowej Zelandii czy RPA. Temat tegorocznej edycji – EMPATIA – sprowokował twórców do refleksji na temat m.in. praw zwierząt, wojny na Ukrainie czy w Palestynie oraz praw mniejszości. Sobotni wieczór 11 maja z pewnością dostarczy emocji i wzruszeń, ponieważ to właśnie wtedy poznamy laureatów konkursu. Wręczone zostaną nagrody ufundowane m.in. przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Prezydenta Miasta Legnicy, Galerię Sztuki, a tradycyjne 5 kg srebra przekaże KGHM Polska Miedź S.A.
Ale legnickie SREBRO to nie tylko Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej. W estetyczne podróże zabiorą nas także autorzy wystaw indywidualnych i zbiorowych. W tym roku SREBRO to 13 prezentacji, na których można obejrzeć ponad 1000 awangardowych obiektów wykonanych nie tylko ze srebra czy złota, ale też z nietypowych materiałów (popiół, plastik, ziemia czy włosy), oraz stworzonych za pomocą nowoczesnych technik (jak np. druk 3D).
Wśród ekspozycji uwagę zwraca wystawa niezwykle popularnej Mariko Kusumoto z Japonii, która ma na koncie nie tylko liczne sukcesy w świecie artystycznym, ale także współpracę z markami high-fashion, takimi jak Jean Paul Gautier czy Tiffany&Co. Półprzezroczyste, wielobarwne obiekty artystki przenoszą nas do świata na pograniczu bajki i podwodnego królestwa, nie pozostawiając odbiorcy obojętnego wobec kunsztu wykonania i wyobraźni autorki.
Podczas tegorocznego SREBRA zobaczymy także prezentacje słowackiego mistrza małych, rzeźbiarskich form – Petera Machaty oraz kolejnej japońskiej artystki Mari Ishikawy.
Nie zabraknie też tradycyjnego Debiutu. W tym roku swoją pierwszą wystawę indywidualną przedstawi Jonatan Poeche, student biżuterii ASP w Łodzi.
Na zwiedzających czekają także wystawy zbiorowe: jubileuszowy pokaz Instytutu Biżuterii Akademii Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi, biżuterii nawiązującej do komputerów i technologii przygotowanej przez Muzeum Szkła i Biżuterii w Jabloncu nad Nisou (Czechy), wystawa współczesnej biżuterii z bursztynem zorganizowana przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników z Gdańska oraz legnicka odsłona międzynarodowego festiwalu filmów inspirowanych biżuterią i sztuką użytkową – SMCK On Reel, którego organizatorem jest Shmuck magazyn z Grecji.
Pełen program wystaw (miejsca, godziny otwarcia) oraz wydarzeń towarzyszących (w tym harmonogram Weekendu Otwarcia) znajduje się na stronie . Festiwalowe wystawy potrwają do lipca. Organizatorzy zaproponują ciekawy program towarzyszący, oparty na warsztatach dla dzieci i dorosłych, oprowadzaniach (pierwsze – już w Noc Muzeów, 18 maja) oraz spotkaniach z autorami i prelekcjach. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.
Źródło: Galeria Sztuki w Legnicy
FOT. GALERIA SZTUKI W LEGNICY
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS