Konstytucja 3 maja została uchwalona w 1791 r., była pierwszą w Europie i drugą na świecie przyjętą konstytucją, które regulowała funkcjonowanie państwa. Garwolińskie miejsko-powiatowe obchody rozpoczęły się od mszy świętej w kościele Matki Boskiej Częstochowskiej, następnie ruszył przemarsz uczestników uroczystości, pocztów sztandarowych w asyście orkiestry dętej OSP Garwolin pod obelisk przy ZS nr 2 im. Tadeusza Kościuszki w Garwolinie.
Starosta Powiatu Garwolińskiego Mirosław Walicki oraz Burmistrz Garwolina Marzena Świeczak zaprosili na powiatowo-miejskie obchody 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Uroczystości rozpoczęły się Eucharystią koncelebrowaną w kościele Matki Bożej Częstochowskiej pod przewodnictwem dziekana dekanatu garwolińskiego ks. kan. Stanisława Szymusia.
Po mszy uczestnicy przeszli pod obelisk przy Zespole Szkół nr 2 im. Tadeusza Kościuszki, gdzie kontynuowano uroczystości. Wicedyrektor szkoły Grzegorz Rybak przywitał zaproszonych gości po czym Norbert Wilbik odczytał w imieniu starosty przemówienie okolicznościowe. “O Konstytucji 3 maja słów kilka” – to tytuł spektaklu słowno-muzycznego przygotowanego z tej okazji przez uczniów ZS nr 2 w Garwolinie, który zakończył uroczystości.
Święto Narodowe Trzeciego Maja obchodzone jest na pamiątkę uchwalenia przez Sejm Czteroletni, nazywany także Wielkim, 3 maja 1791 r. Ustawy Rządowej Rzeczypospolitej Obojga Narodów, znanej jako Konstytucja 3 maja. Była to pierwsza w Europie i druga na świecie, po amerykańskiej z 1787 r., spisana konstytucja. Ustawa regulowała system prawny państwa, wprowadzając ustrój monarchii konstytucyjnej i zasadę trójpodziału władzy. Zniesiono liberum veto, konfederację i wolną elekcję. Choć interwencja militarna Rosji udaremniła reformę Rzeczypospolitej w połowie 1792 r., to do dzisiaj Konstytucja 3 maja jest jednym z fundamentów polskiej tradycji i państwowości.
Główne zasady Konstytucji 3 Maja, takie jak suwerenność narodu, wolność słowa, równość obywateli i podział władzy, są fundamentami współczesnego państwa polskiego. To one wpisują się w ideę państwa, w którym obywatele mają prawo do uczestniczenia w procesie politycznym i wpływania na kształtowanie swojego kraju. Ta idea, która była nowatorska w tamtym czasie, jest nadal aktualna i ważna dla nas dzisiaj. – mówi burmistrz Marzena Świeczak
Wydarzeniami towarzyszącymi oficjalnym obchodom były: IX Duathlon Garwoliński, koncert z okazji Święta Konstytucji i Dnia Flagi w dworku w Miętnem, spływ kajakowy, quiz online i Turniej Piłki Nożnej o Puchar Starosty Powiatu Garwolińskiego.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS