Jak wskazują eksperci Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) w 2023 roku Polska była drugim, zaraz po Chinach, partnerem handlowym Ukrainy. Jednocześnie skomplikowała się sytuacja polskich eksporterów obecnych na ukraińskim rynku. Pojawiły się nowe ryzyka, a jednym z najważniejszych jest obawa polskich przedsiębiorców o wypłacalność ukraińskich kontrahentów. Odpowiedzią na ten problem są gwarancje i akredytywy bankowe oferowane przez Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) przy wykorzystaniu rządowego programu Finansowe Wsparcie Eksportu.
Czytaj więcej
Jak podkreślają specjaliści polskiego banku rozwoju wojna wywołana przez rosyjską agresję zmieniła kierunki ukraińskiego importu. Doprowadziło to do skokowego wzrostu znaczenia unijnych partnerów handlowych Ukrainy. W 2023 r. wartość unijnego eksportu na Ukrainę wzrosła do 39 mld euro i była większa o 29,8 proc. w porównaniu do 2022 r. Według Eurostatu na wzroście eksportu do Ukrainy najbardziej skorzystała polska gospodarka, która ze sprzedażą na poziomie 11,4 mld euro stała się dla gospodarki znad Dniepru największym partnerem handlowym. Z drugiej strony na Ukrainę trafia 3,2 proc. wartości polskiego eksportu. Ukraina jest więc liczącym się, ale nie strategicznym kierunkiem ekspansji polskich firm. Jednak jak zauważają eksperci BGK bezpośrednie sąsiedztwo, solidna marka polskich produktów, czy potrzeby Ukrainy związane z odbudową wskazują na potencjał do dalszych wzrostów wartości polskiego eksportu w tym kierunku.
Ryzyka w handlu z Ukrainą
Oczywistą barierą w zwiększaniu ekspansji jest wojna. Jednak na Ukrainie obecne są ryzyka, które w krajach rozwiniętych występują w znacznie mniejszym stopniu. Dużym wyzwaniem jest poziom korupcji. Ukraina w rankingu Corruption Perceptions Indeks … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS