A A+ A++

Juliusz Braun był rektorem pierwszej w Częstochowie wyższej uczelni, organizatorem po II wojnie światowej imprez targowych, to jemu zawdzięczamy rozwój Częstochowy na północ, gdzie powstała dzielnica nazwanej potem Tysiącleciem.

Opinie publikowane w naszym serwisie wyrażają poglądy osób piszących i nie muszą odzwierciedlać stanowiska redakcji

Juliusz Henryk Braun osiadł w Częstochowie zaraz po II wojnie światowej, nominowany na dyrektora Izby Przemysłowo-Handlowej. W tej roli już w 1946 r. zorganizował w III Alei, na terenach późniejszej Cepelii (dziś Miejska Galeria Sztuki) dużą wystawę gospodarczą, która okazała się głośnym wydarzeniem w kraju, zyskującym z roku na rok na renomie.

Kolejną inicjatywą było uczynienie z Częstochowy ośrodka akademickiego. W czasie wojny znalazło się w mieście kilku profesorów Uniwersytetu Poznańskiego, wysiedlonych przez Niemców z Wielkopolski. Akademicy utworzyli konspiracyjny Uniwersytet Ziem Zachodnich, który oferował w Częstochowie tajne zajęcia z prawa, literatury i medycyny. Liczba wykładów wzrosła po przybyciu do Częstochowy jesienią 1944 r. wysiedleńców po powstaniu warszawskim. Wprawdzie po przejściu przez Częstochowę frontu kadra się rozjechała, ale potrzeba stworzenia w mieście wyższej uczelni została pobudzona.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł“Marsjańska” baza na pokopalnianej hałdzie w Bytomiu. Astronauci wezmą udział w symulacji życia na Marsie
Następny artykułBp Lityński do ministrantów: Przez Słowo Boże możemy spotkać Jezusa