A A+ A++

Wydłużenie okresu, w którym można przerwać ciążę z 12 do 18 tygodni jej trwania, a także zniesienie wymogu zgody rodziców na aborcję w przypadku nastolatek w wieku 15-17 lat – to główne zmiany w ustawie o zdrowiu, jakie uzgodnił rząd Danii z częścią opozycji.

Po 50 latach nadszedł czas, aby przepisy aborcyjne nadążały za duchem czasu – oświadczyła ministerka spraw wewnętrznych i zdrowia Sophie Lohde z Duńskiej Partii Liberalnej.

Ministerstwo wyjaśniło w komunikacie, że liberalizacja przepisów “ma dać kobietom więcej czasu do wykorzystania wiedzy po wynikach badań prenatalnych”. Dodano, iż “nic nie wskazuje, aby wydłużenie okresu, w którym można dokonać przerwania ciąży spowoduje znaczne zwiększenie liczby aborcji lub opóźni jej dokonywanie”.

Jak uzasadniono liberalizację prawa aborcyjnego?

W uzasadnieniu strony porozumienia rząd (Partia Socjaldemokratyczna, Duńska Partia Liberalna oraz Umiarkowani) oraz cztery niewielkie ugrupowania lewicowe podkreśliły, że kiedy w Danii w 1973 roku wprowadzono prawo do bezpłatnej aborcji granica 12 tygodni została ustalona w obawie o możliwe powikłania u kobietW tamtym czasie wszystkie aborcje były zabiegiem chirurgicznym (…). Możliwości medycyny (aborcja farmakologiczna), technologia oraz diagnostyka płodu bardzo rozwinęły się w ostatnich dziesięcioleciach – podkreślono.

Politycy ustanawiając 18-tygodniową granicę trwania ciąży w przypadku aborcji powołali się na opinię Rady Etyki.

Porozumienie rządu z czterema lewicowymi partiami skrytykowała opozycyjna skrajnie prawicowa Duńska Partia Ludowa. Dopuszczenie późniejszej aborcji oznacza troskę wyłącznie o kobietę, a nie o małe życie w łonie matki – oświadczyła rzeczniczka ugrupowania ds. zdrowia Mette Thiesen.

Według ministerstwa spraw wewnętrznych i zdrowia ustawa liberalizująca przepisy aborcyjne ma zostać uchwalona przez parlament w 2024 lub na początku 2025 roku, a przepisy powinny wejść w życie 1 czerwca 2025 roku.

Jak to wygląda w innych europejskich krajach?

Z zestawienia Duńskiego Urzędu Zdrowia wynika, że w Europie możliwość późnej aborcji do 24. tygodnia trwania ciąży dopuszcza ustawodawstwo w Wielkiej Brytanii oraz Holandii. 

Władze Islandii ustaliły granicę 22 tygodni, Szwecji – 18 tygodni, a Francji – 16 tygodni.

Zobacz również:

“Politycy zabrali kobietom wolność”. W Sejmie debata o aborcji

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułVolkswagen ID.7: Wszystko jest dobrze, ale…
Następny artykułAuta elektryczne nie pojadą już buspasem. Chodzi o opóźnienia autobusów