– Zmiana władzy w Polsce i taki ma wymiar. Awansowaliśmy w światowym indeksie prasy o 10 miejsc. Z zastrzeżeniem, że to jeszcze nie ocena zmiany, a raczej nadzieja na nią i rodzaj zaliczki na konto prawdziwej reformy – zapowiedziała materiał Katarzyny Górniak prowadząca piątkowe wydanie “Faktów” Diana Rudnik.
Reportaż Górniak dotyczył wolności mediów w Polsce, a przy okazji uderzał w szefa Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Macieja Świrskiego. Przewodniczący został wybrany jeszcze za rządów PiS i nakłada wysokie kary m.in. na TVN za reportaże, które nie są po myśli partii Jarosława Kaczyńskiego.
Materiał zaczął się od omówienia rankingu wolności prasy, w którym Polska awansowała z 57. na 47. Miejsce. Ranking porównuje poziom wolności, jaką cieszą się dziennikarze i media w 180 krajach.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Reporterzy bez Granic, którzy co roku przygotowują ranking, zauważyli, że przez 8 lat rządów PiSu media publiczne zamieniły się w narzędzia propagandy, a media prywatne były poddawane silnym naciskom.
– W ciągu 8 lat rządów PiS Polska runęła w rankingu o kilkadziesiąt miejsc – mówiła Górniak. I rzeczywiście, z 18. miejsca, które zajmowaliśmy w 2015 r., spadliśmy aż na 66. w 2022 r. Rok później Polska znalazła się na miejscu 57., a w tym roku na 47.
Maciej Świrski nałożył na TVN wysokie kary
Z reportażu wynika, że na drodze ku szybkiemu odzyskaniu pozycji stoi Maciej Świrski, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.
– Jednowładztwo przewodniczącego polega przede wszystkim na tym, że może wykonywać wszystkie kompetencje nadzorcze, które ustawa przewiduje, jednoosobowo – tłumaczyła prawniczka Paulina Maślak-Stępnikowska.
Górniak stwierdziła w swoim reportażu: – Wybrany przez PiS i wspierający PiS Świrski nakłada wysokie kary na te media, z którymi mu nie po drodze. W ostatnim czasie ukarał radio TOK FM i stację TVN karą pół miliona zł za reportaż “Franciszkańska 3”.
Aby Polska mogła awansować w rankingu, trzeba przeprowadzić sporo zmian. – Jest oczekiwanie, że skończą się polityczne ataki na niezależność mediów typu Lex TVN i Lex pilot. Że rządzący nie będą nękać pozwami niezależnych dziennikarzy, że reklamy z publicznych pieniędzy nie będą przydzielane w zamian za publikacje sprzyjające władzy – mówił Pavol Szalai z organizacji Reporterzy bez Granic.
W najnowszym odcinku podcastu “Clickbait” rozkładamy na czynniki pierwsze fenomen “Reniferka”, przyglądamy się skandalom z drugiej odsłony “Konfliktu” i zachwycamy się zaskakującą fabułą “Sympatyka”. Znajdź nas na Spotify, Apple Podcasts, YouTube, w Audiotece czy Open FM. Możesz też posłuchać poniżej:
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS