Wygląda na to, że właśnie dostaliśmy kolejny argument, by sięgnąć po filiżankę ulubionej małej czarnej. Nowe badanie pokazuje, że osoby pijące kawę mają znacznie niższe ryzyko nawrotów nowotworów jelit.
Pić czy nie pić? Jedną czy może kilka? Przed śniadaniem czy koniecznie po? Czasem można odnieść wrażenie, że kawa to jedna z najczęściej badanych napojów, przez co regularnie dociera do nas wiele sprzeczności na jej temat. Dziś mamy jednak dobre wieści dla fanów małej czarnej, bo badanie obserwacyjne przeprowadzone na 1719 osobach w Holandii wykazało, że u pacjentów z rakiem jelita grubego, którzy wypijają co najmniej dwie filiżanki dziennie, ryzyko nawrotu choroby w przyszłości jest mniejsze.
Co więcej, picie kilku filiżanek dziennie wydawało się również zmniejszać ryzyko przedwczesnej śmierci. Dotyczyło to pacjentów cierpiących na wszystkie stadia raka jelita grubego z wyjątkiem ostatnich, które zostały wyłączone z analizy. Bo warto wiedzieć, że obecnie rak jelita powraca po leczeniu nawet u 30 proc. pacjentów, więc jeśli najnowsze odkrycia z Holandii zostaną zweryfikowane w większych badaniach, kawa może pewnego dnia zostać uznana za lek zmieniający życie niektórych pacjentów chorych na raka.
W porównaniu do pacjentów chorych na raka jelita grubego, którzy pili mniej niż dwie filiżanki kawy dziennie, u osób objętych badaniem, które piły co najmniej pięć filiżanek dziennie, ryzyko nawrotu choroby w ciągu najbliższych sześciu lat było o 32 proc. mniejsze.
Według międzynarodowego zespołu badaczy, kierowanego przez naukowców z Uniwersytetu Wageningen w Holandii, w tym samym okresie … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS