A A+ A++

Symbole, język i barwy od wieków są nieodłącznymi elementami ludzkiej tożsamości. Zszyte kawałki białego i czerwonego płótna przypominają o zakotwiczeniu w tradycji, historii i pragnieniach tej części globu gdzieś między Odrą, Wisłą i Bugiem. 2. maja w Dzień Flagi Narodowej szczególnie celebrujemy ten znak.

Połączenie bieli i czerwieni jako symbolu Polski sięga średniowiecza. W XIII i XIV wieku biało-czerwona chorągiew z białym orłem używana podczas bitew czy wydarzeń postrzegana była jako symbol narodowy. Oficjalnie biel i czerwień za barwy narodowe Polski uznał w 1831 roku Sejm Królestwa Polskiego. Po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku ten stan zaaprobowano. 

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej świętem ustanowiła ustawa z 20 lutego 2004 roku. Biel symbolizuje szlachetność, czystość i odwagę, a czerwień – przelaną krew za ojczyznę. Polska flaga to nie tylko kawałek materiału o określonych barwach. To potężny symbol, niosący w sobie bogatą historię, wartości i idee, które kształtują naszą tożsamość narodową.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji w swoim poradniku przypomina, że Flaga państwowa Rzeczypospolitej Polskiej, której mogą używać zarówno władze i instytucje państwowe, jak również obywatele i instytucje prywatne, ma dwa pasy poziomych równej szerokości, białym u góry i czerwonym u dołu, w proporcjach 5:8. 

Barwy narodowe różnią się od flagi państwowej RP tym, że nie mają określonych proporcji. Mogą być dowolnej długości i szerokości, trzeba jednak pamiętać, że szerokość obu pasów musi być równa – czytamy.

Przede wszystkim flaga lub banner eksponowane publicznie muszą być czyste i mieć czytelne barwy. Nie mogą być pomięte lub postrzępione. W nocy weksylia powinny być oświetlone. Flaga nigdy nie  może  dotknąć  podłogi,  ziemi,  bruku  lub wody. Nie może służyć jako nakrycie do stołu lub opakowanie. Nie oddaje się nią honorów żadnej osobie czy znakom. Na fladze państwowej RP nie wolno umieszczać żadnych napisów i żadnego rodzaju rysunków. Nazwy miejscowości, które ostatnio stały się popularne podczas zawodów sportowych, mogą być umieszczane na barwach narodowych, a nie fladze (proporcje 5:8). 

Dla Polaków na całym świecie flaga jest symbolem jedności, patriotyzmu i przywiązania do tradycji. Dlatego też 2 maja obchodzimy także Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Wg różnych szacunków, poza granicami Polski mieszka nawet 20 mln osób polskiego pochodzenia. Część wyjechała z kraju i gdzieś w świecie znalazła swoje miejsce, inni są potomkami dawnych emigrantów. W samych Stanach Zjednoczonych może mieszkać do 10 mln takich osób. W Niemczech żyje około 2 mln, w Brazylii niecałe 2 mln, a we Francji, Wielkiej Brytanii, czy Kanadzie po około 1 milion. 

https://www.gov.pl/attachment/4be58ce4-f085-4a1b-9d90-d3008ed6783e

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułCo jadali nasi dawni przodkowie?
Następny artykułAndrzej Duda wysłał list do Donalda Tuska. “Drzwi Pałacu Prezydenckiego są otwarte”