30 kwietnia 2024 roku – prawie ostateczny koniec części handlowej w Arkadach Wrocławskich. Tego dnia zamknęło się kilka sklepów, klub fitness i kino. Zajrzeliśmy do nich przed 20:00. Widzieliśmy puste regały i garstki klientów. Na jednej półce stały znicze. Ostatnim filmem w repertuarze była historia Amy Winehouse.
Większość lokali opustoszała wcześniej, zamykały się sukcesywnie. Ostatniego dnia działalności w pustym budynku słychać było dźwięki, które zwykle w takich miejscach nie docierają do uszu. Otwierające się drzwi windy, pisk schodów ruchomych, kroki klientów… W galerii są zdjęcia z 30 kwietnia – ostatniego dnia działania Arkad Wrocławskich.
Po 30 kwietnia zachował się tylko jeden sklep – z odżywkami i suplementami diety dla sportowców. Ekspedient powiedział, że będzie działał jeszcze kilka miesięcy.
W innym miejscu wciąż stoi tablica przypominająca o akwarium (12 metrów wysokości, 200 ton wagi), w którym niegdyś pływały rekiny i inne ryby, w tym 12-letni żarłacz czarnopłetwy. Mieszkał w Arkadach od początku, aż urósł do takich rozmiarów, że musiał się przeprowadzić. Pojechał do London Aquarium wraz ze swoim nieodłącznym towarzyszem – 6-letnim rekinem rogatym.
Pozostałe ryby i skałę rafową przeniesiono do Afrykarium ZOO Wrocław.
Galeria zdjęć
Arkady Wrocławskie do wyburzenia
Po 17 latach życie obiektu dobiegło końca, bo czymże jest centrum handlowe bez klientów. Dni samego budynku są policzone od dawna.
Nasze plany inwestycyjne przewidują wyburzenie istniejącego kompleksu i zastąpienie go nowoczesną, wielofunkcyjną zabudową. Dobrze zaplanowany projekt w centrum miasta przyniesie wiele korzyści społeczności lokalnej, przyciągając mieszkańców i firmy oraz tworząc dynamiczną, atrakcyjną przestrzeń do życia, pracy i spędzania czasu wolnego.
Roger Andersson, dyrektor zarządzający Vastint Poland
Spółka Vastint Poland, inwestująca w biura, mieszkania i hotele, stanie się nowym właścicielem Arkad Wrocławskich, przejmując nieruchomość od grupy deweloperskiej Develia. Firmy podpisały umowę przedwstępną w grudniu 2023 roku. Sprzedaż ma być sfinalizowana do końca sierpnia 2025 r. Cena to prawie 43 miliony euro, czyli około 186 milionów złotych, przeliczając po kursie z 2 maja.
Umowa podpisana przez Vastint i Develię dotyczy sprzedaży nieruchomości gruntowej wraz z całą zabudową wielofunkcyjną. – Arkady Wrocławskie to nasz ostatni budynek komercyjny. Trafią do doświadczonego inwestora z szerokim portfolio projektów mixed-use, dlatego jestem przekonany, że ten kwartał miasta zyska nową jakość – przekonuje prezes spółki Develia, Andrzej Oślizło.
Wcześniej deweloper sprzedał budynki Sky Tower we Wrocławiu i Wola Tower w Warszawie. Decyzję o sprzedaży wszystkich nieruchomości komercyjnych podjął w 2020 roku. Powodem jest chęć skoncentrowania się na inwestowaniu w mieszkania. – Doszła do tego trudna sytuacja rynkowa, wywołana między innymi pandemią wirusa SARS CoV-2, która w sposób istotny przyczyniła się do ograniczenia działalności obiektów komercyjnych, jak również wzrost kosztów energii elektrycznej oraz wysoka inflacja. Okoliczności te znacząco wpłynęły na brak rentowności obiektu Arkady Wrocławskie – tłumaczy przedstawiciel Develii, Michał Poręcki.
Postmodernistyczny budynek – od 2007 roku we Wrocławiu
Arkady Wrocławskie to centrum handlowe i biurowe otwarte w kwietniu 2007 roku. Kompleks miał wtedy 130 sklepów i punktów usługowych, biura o łącznej powierzchni 9000 metrów kwadratowych, multikino i parking na 1100 miejsc na kilku poziomach.
Budynek zaprojektowali bracia Artur i Paweł Szczepaniakowie. Składa się z trzech części:
- wieżowca o falistej linii fasady (13 kondygnacji),
- cylindra,
- prostopadłościanu pomiędzy nimi.
W wieżowcu były biura, w pozostałych bryłach: sklepy, kino i parking.
Podwójna elewacja najwyższej części została zaprojektowana tak, aby chroniła budynek przed nadmiernym nasłonecznieniem i hałasem dobiegającym z ulicy.
W celu uzyskania interesującego efektu światłocieniowego elewacje zespołu pokryto umieszczonymi pod kątem taflami ciemnego szkła. Bryła wieżowca i niższego cylindra w intencji autorów gmachu stanowi symboliczną bramę do miasta.
Rafał Eysymontt w Leksykonie architektury Wrocławia
Atrakcją wnętrza była rzeźba „Profil czasu” Salvadora Dalego, przeniesiona później pod budynek Sky Tower. Arkady Wrocławskie w 2007 roku otrzymały trzecią nagrodę w kategorii „Budynek użyteczności publicznej” w konkursie Piękny Wrocław.
Zobacz również
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS