A A+ A++

W Polsce również spadają meteoryty i są miejsca, gdzie z pewnością warto ich szukać. Co to za lokalizacje? Rąbka tajemnicy uchylił astronom prof. Szymon Kozłowski, który jest znawcą meteorytów. Naukowiec wskazuje kilka miejsc w Polsce, gdzie łowcy “kosmicznych kamieni” powinni udać się na poszukiwania.

Meteoryty spadają w różnych miejscach na Ziemi. Ostatnio głośno było o okazie spod Berlina. Polska nie jest wyjątkiem i są pewne miejsca w naszym kraju, które zostały “nawiedzione” przez to zjawisko. Fragmenty rozsypane na lądzie znajdowane są do dziś. Rodzi się jednak pytanie: gdzie ich szukać?

W tych miejscach w Polce warto szukać meteorytów

Rąbka tajemnicy w tej kwestii uchylił prof. Szymon Kozłowski, astronom i znawca meteorytów pracujący w Obserwatorium Astronomicznym Uniwersytetu Warszawskiego. Naukowiec należy również do Polskiego Towarzystwa Meteorytowego i może pochwalić się sporą kolekcją. Jest w posiadaniu około 160 fragmentów. Wśród nich są dwa o wadze 3 kg i 806 g znalezione w okolicach Moraska.

  • 10 km od Pułtuska znaleziono około 10 tys. sztuk. Pochodzą one z największego spadku deszczu meteorytów kamiennych, do którego doszło w 1868 r. Szacuje się, że wtedy na raz spadło od 70 do 100 tys. fragmentów. Poszukiwacze do tej pory odnajdują na polach w okolicach miasta meteoryty i znalezione tu okazy są w niemal wszystkich kolekcjach na świecie.
  • 10 km na południowy zachód od Łowicza, gdzie w 1935 r. spadł deszcz meteorytów żelazno-kamiennych. Do tej pory znaleziono około 60 z nich, ale co jakiś czas odnajdywane są kolejne.
  • Morasko, gdzie dotychczas znaleziono około tysiąca meteorytów i nadal odkrywane są nowe. W pobliżu jest siedem kraterów i to dookoła nich znajdowane są fragmenty.

Szukanie meteorytów nie musi być trudne

Choć oczywiście trzeba mieć trochę szczęścia. Tutaj z pewnością będzie pomocna także odpowiednia wiedza oraz odpowiedni sprzęt. Wskazówki na ten temat udziela prof. Kozłowski.

Chcąc odróżnić fragment meteorytu od zwykłego kamienia warto mieć na uwadze, że około 80-90 proc. z nich będzie podobnych. Mają postać czarną lub rdzawą ze skorupą obtopieniową. Często będą miały gładkie krawędzie bez ostrych końców. Tak zwane chondryty powinny … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł“Białoruskie standardy”. Błaszczak o doniesieniach w sprawie Kaczyńskiego
Następny artykułŻałosne tłumaczenie Japan Tobacco; koncern wyjaśnia, dlaczego wciąż zarabia w Rosji