A A+ A++

Rząd, na dzisiejszym posiedzeniu, przyjął ostateczną wersję KPO. Zakłada ona przekazanie 17 mld złotych na zdrowie. Piszemy o tym,jak środki te zostaną rozdystrybuowane.

Rewizja zdrowotnego KPO

Po rewizji KPO, jeśli zostanie on przyjęty przez Komisję Europejską, na zdrowie z Krajowego Planu Odbudowy przeznaczonych zostanie 17 mld złotych. Zostaną one wykorzystane na takie cele, jak:

  • edukacja nowych pracowników ochorny zdrowia (w tym stypendia dla studentów medycyny) – 3 mld złotych,
  • e-zdrowie (w tym m.in. e-rejestrację) – 4,5 mld złotych,
  • poprawa dostępności do wysokospecjalistycznej opieki zdrowotnej (w tym sfinansowanie KSO, reformy szpitali i sieci kardiologicznej) – 10 mld złotych.

Jak mówiła minister funduszy i polityki regionalnej, Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, dodatkowe 648 mln złotych popłynie do szpitali powiatowych dzięki przeniesieniu Funduszu Elektromobilności z grantów do pożyczek.

Zamiast ustawy o modernizacji szpitali – pakiet legislacyjny

Do szczegółów rewizji KPO w zdrowiu dotarł Rynek Zdrowia. Jak podaje redakcja, Ministerstwo Zdrowia jest jedynym resortem, które aż tak gruntownie zmieniło pierwotną wersję KPO. Główną przyczyną jest rezygnacja z ustawy o modernizacji szpitali, która była jednym z kamieni milowych w zdrowiu, a przez której niezrealizowanie Polska mogłaby stracić 10 mld złotych.

Polski system ochrony zdrowia potrzebuje odblokowania KPO

Zamiast więc kamienia milowego w postaci ustawy o modernizacji szpitali, rząd wpisał przyjęcie pakietu legislacyjnego wprowadzającego rozwiązania prawne dotyczące modernizacji i poprawy efektywności szpitali. Będzie on obejmować:

  1. nowelizację ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych regulującą tzw. Sieć Szpitali,
  2. nowelizację ustawy o działalności leczniczej poprzez umożliwienie tworzenia i prowadzenia podmiotów leczniczych także przez związki jednostek samorządu terytorialnego,
  3. wydanie na podstawie ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta rozporządzenia w sprawie wskaźników jakości opieki zdrowotnej,
  4. uruchomienie programu szkoleń dla kadry zarządzającej publicznymi podmiotami leczniczymi.

Aktualizacja: 30/04/2024 16:21

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZeszyty szkolne Magdaleny Samozwaniec znalezione podczas remontu “Kossakówki”. Znajdowały się w stropie
Następny artykułZamkną ulicę Łąkową w Kościanie