Dzisiaj, 29 kwietnia (13:01)
Majówka to jeden z najbardziej ulubionych okresów dla Polaków. Kilka dni wolnego w czasie, kiedy wiosna obudziła się do życia, daje wiele możliwości wypoczynku z rodziną i znajomymi. Niezależnie, czy majówkę spędzasz we dwoje, czy z przyjaciółmi, wybranie się w góry to idealny pomysł na te dni. Jeśli odpowiednio dobierzesz trasę, to górska majówka z dziećmi pozwoli na aktywny i pełen pięknych widoków wypoczynek.
Z pewnością jeśli ktoś szuka w majówkę ciszy i spokoju, to ciężko będzie je znaleźć na tatrzańskich szlakach. Każdy kto pojedzie w Tatry jest zachwycony. Wiele osób regularnie wraca chodzić po tatrzańskich górach i dolinach. Tatry na majówkę to częsty wybór mieszkańców Małopolski, ze względu na bliską odległość. Warszawiacy uwielbiają Zakopane również za nocne imprezy. Dla tych, którzy lubią się moczyć w ciepłej wodzie, idealne będzie odwiedzenie term i spędzenie majówki podziwiając Tatry w relaksującej ciepłej kąpieli. Jeśli jednak szukasz miejsca, gdzie nie będzie tłumów na szlaku, to polecamy wybrać się w inne pasma górskie, równie piękne, a trochę mniej popularne w tym okresie niż Tatry. Choć oczywiście w czasie gdy wszyscy mają wolne, ciężko będzie o puste szlaki górskie.
Góry Świętokrzyskie to niezbyt wysoki łańcuch górski, znajdują się w centralnej części Wyżyny Kieleckiej. Rozciągają się od Jóźwikowa, blisko Łopusznej, aż do Gołoszyc koło Opatowa. Mimo że nie są one szczególnie wysokie, razem z Sudetami stanowią jedne z najstarszych formacji górskich w Europie. Nazwa Gór Świętokrzyskich wywodzi się od relikwii Krzyża Świętego, które są przechowywane w klasztorze na Łysej Górze. Najwyższym szczytem jest Łysica, znajdująca się w paśmie Łysogór. Charakterystyczne dla tej części Gór Świętokrzyskich są strome stoki, głęboko wcięte doliny, skałki ostańcowe oraz gołoborza. W celu ochrony przyrody utworzono tutaj Świętokrzyski Park Narodowy. Atrakcje, które warto zobaczyć w Górach Świętokrzyskich:
- Bodzentyn
- Dąb Bartek w Zagnańsku
- Gołoborze na Łysej Górze
- Góra Miedzianka
- Jaskinia Raj
- Kamienny Pielgrzym w Nowej Słupi
- Miasto Kielce
- Nowa Słupia – Kamienny Pielgrzym i Muzeum Starożytnego Hutnictwa
- Osada Średniowieczna w Hucie Szklanej
- Świętokrzyski Park Narodowy
- Szklany Dom – Dworek Żeromskiego w Ciekotach
- Zamek Królewski w Chęcinach
- Źródło Świętego Franciszka w Świętej Katarzynie
Park Narodowy Gór Stołowych znajduje się na obszarze Gór Stołowych, które są unikalnymi w Europie górami płytowymi, powstałymi 30 milionów lat temu. Charakterystyczną cechą tych gór są poziomo ułożone płyty z górnokredowych piaskowców ciosowych, które przypominają stół, co dało początek nazwie gór. Park został utworzony w 1993 roku i obejmuje 63 km² terenu po polskiej stronie tych gór. W granicach parku utworzono trzy rezerwaty krajobrazowe dostępne dla turystów: “Szczeliniec Wielki” i “Błędne Skały” oraz torfowiskowy “Wielkie Torfowisko Batorowskie”. Trwają plany na założenie nowych rezerwatów, takich jak: Łężyckie Skałki, Nad Pośną, Pasterska Góra i Rogowa Kopa. Wyprawa w góry stołowe z dziećmi w majówkę pozwoli im się wyszaleć, przeciskając przez szlak na “Szczeliniec Wielki”.
Podkarpacie zyskuje na popularności jako … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS