A A+ A++

Liczba wyświetleń: 482

Naukowcy zauważyli, że jeśli prezes firmy jest narcyzem, do rady nadzorczej też chętnie mianuje narcystyczne osoby. To zwykle oznacza m.in. większą rotację i koszty.

Narcyzm różnie się przejawia, m.in. poprzez wysoką pewność siebie, destrukcyjne skupienie na sobie czy brak uwzględniania realnych potrzeb innych ludzi – przypominają naukowcy z Uniwersytetu w Dortmundzie (Niemcy). Niewiele jednak wiadomo, jak takie nastawienia manifestują się w środowisku menedżerów wyższego szczebla.

„Narcyzi chcą jak najszerszemu gronu odbiorców pokazać, że są lepsi od innych. Wcześniejsze badania odkryły, że ma to swoje odbicie m.in. także w prasowych komunikatach firm czy listów do udziałowców” – mówi prof. Lorenz Graf-Vlachy, autor pracy opublikowanej na łamach „Journal of Management”. Można to rozpoznać na przykład po zbyt dużym zdjęciu prezesa w corocznym raporcie czy ciągłym wymienianiu jego nazwiska w upublicznianym komunikacie.

Badacze skrupulatnie przeanalizowali ponad 11 tys. profili osób na najwyższych menedżerskich stanowiskach w USA. „Pokazaliśmy, że można rzetelnie mierzyć narcyzm menedżerów na podstawie ich profili »LinkedIn«, poprzez analizę liczby ich zdjęć, długości tekstu w sekcji »O mnie«, a także opisu prezentowanych umiejętności, certyfikatów i szczebli kariery” – informuje prof. Graf-Vlachy.

Analiza pokazała zaskakujące zależności. Prezesi z silnymi cechami narcystycznymi mają tendencję do konstruowania rady nadzorczej składającej się z osób o podobnych cechach.

Wzrost nasilenia narcyzmu u prezesa, statystycznie zwiększał też narcyzm zatrudnionego menedżera. Wpływ tego na funkcjonowanie firmy okazał się silny i negatywny. Narcystyczny zarząd wyraźnie częściej się zmieniał, co jak tłumaczą naukowcy, oznacza zwykle wyższe koszty dla przedsiębiorstwa. „W grupie narcyzów jeden chce zdominować innego, a to prowadzi do konfliktów, które z kolei skutkują zmianami w grupie” – podkreśla prof. Graf-Vlachy.

„Wyniki naszego badania pokazują, że ważne jest, aby prezesi i członkowie rady nadzorczej lepiej rozumieli dynamikę działającą w ich zespołach i odpowiednio wybierali menedżerów. Można to osiągnąć dzięki odpowiednio zbalansowanemu podejściu do cech osobowości kandydatów” – podsumowują naukowcy.

Autorstwo: Marek Matacz (PAP)
Źródło: NaukawPolsce.pl

TAGI: Narcyzm, Pracodawcy

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć “Wolne Media” finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji “Wolnych Mediów”. Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułGmina Dydnia: Obchody Dnia św. Floriana – zaproszenie
Następny artykułTusk o “możliwych powiązaniach byłego prezesa Orlenu z Hezbollahem”. Jest odpowiedź Obajtka