A A+ A++

Okres rozrodu to czas szczególny dla wszystkich organizmów. Dochowanie się potomstwa to cel nadrzędny każdego dzikiego życia, które opiera się na następstwie pokoleń. W końcu nikt nie żyje wiecznie. Ptaki, aby to osiągnąć, muszą jajo wyprodukować, zapłodnić, znieść, wysiedzieć, a potem ochronić i wykarmić wyklute z nich pisklęta. Każdy z tych etapów jest równie ważny. Jaja nie są składane gdzie popadnie, lecz do gniazda.

REKLAMA

Lokalizacja gniazda to zawsze starannie wybrane miejsce, ukryte przed drapieżnikami najlepiej jak tylko się da oraz chronione przed niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi. Jaja nie mogą się wyziębić podczas krótkich nieobecności rodziców, nie mogą wypaść z gniazda lub się z niego wytoczyć.

Tym razem pracownicy Biebrzańskiego Parku Narodowego wzięli na tapet ptaka remiza i jego sztukę budowania gniazda. Woreczek przymocowany jest do pionowo zwisającej cienkiej gałązki, wpleciony w jego ścianki. Budowa takiego gniazda zajmuje aż 200 godzin pracy.

Jako materiał służy mu głównie puch topól, wierzb i pałek wodnych, które nadają gniazdu lekkości, umożliwiają izolację cieplną, a gęsto splecione stają się wyjątkowo mocną konstrukcją.

Umieszczone jest najczęściej na wierzbach i topolach. Często nad powierzchnią wody, na wysokości od 1,5 do kilkunastu metrów. Gniazda remiza nie są dobrze osłonięte, lecz źle widoczne na tle migoczących liści.

Wnętrze konstrukcji idealnie pasuje wielkością i kształtem do wysiadującego ptaka. Aby to osiągnąć, w trakcie budowy ptaki ciągle przymierzają się, kokoszą, moszczą i pracują nad jego regularnością.

Remiz jest gatunkiem poligamicznym. Ten sam samiec może zacząć budowę więcej niż jednego gniazda. Remiz należy do wybitnych, ptasich konstruktorów. Do budowy gniazda używa wyłącznie dzioba, czasem tylko przytrzymuje materiał nogami.

Biebrzański Park Narodowy/Beata Głębocka
opr. (orj)

Zdjęcia – Biebrzański Park Narodowy/Błażej Felczak: 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMirosław Zbrojewicz przez lata biedował. “Brakowało mi na życie”
Następny artykułLanie w Nowej Hucie. Zespół Macieja Musiała rozbił rywala i zakończył jego świetną serię