A A+ A++

(Artykuł partnera) Odpady opakowaniowe, do których zalicza się zużyta folia stretch, stanowią aż 56% wszystkich wyrzucanych tworzyw sztucznych. W dużej mierze odpowiadają więc one za rosnące zanieczyszczenie planety, stanowiące poważne zagrożenie dla przyszłości zamieszkujących ją organizmów. W celu zmniejszenia negatywnego wpływu folii stretch na środowisko naturalne, jej producenci są zobligowani do stosowania się do szeregu wytycznych i regulacji.

Standardy, do których muszą się dostosować producenci folii stretch w Polsce 

Producenci folii stretch w Polsce muszą dostosować się do standardów wynikających z takich dokumentów, jak pakiet odpadowy, koncepcja gospodarki obiegu zamkniętego, agenda na rzecz zrównoważonego rozwoju oraz strategia społecznej odpowiedzialności biznesu. 

Pakiet odpadowy

Producenci muszą dostosować się do standardów zarządzania produkcją i odpadami, których podstawę prawną stanowi tak zwany pakiet odpadowy, czyli przyjęta w maju 2019 roku przez państwa członkowskie UE wielka nowelizacja sześciu dyrektyw, w tym dyrektyw w sprawie odpadów i składowania odpadów oraz opakowań i odpadów opakowaniowych. Celem tego pakietu jest ograniczenie powstawania odpadów oraz zintensyfikowanie recyklingu odpadów komunalnych i opakowaniowych

Gospodarka obiegu zamkniętego

Zgodnie z unijnymi standardami producenci folii stretch są zobligowani do wdrożenia rozwiązań ujętych w ramach gospodarki obiegu zamkniętego, zwanej także gospodarką cyrkularną (ang. circular economy). Zgodnie z tą koncepcją surowce, materiały oraz produkty powinny pozostawać w gospodarce tak długo, jak to tylko możliwe. Celem gospodarki obiegu zamkniętego jest minimalizacja zużycia i powstawania odpadów, zmniejszenie emisji i poziomu wykorzystania energii i w efekcie ograniczenie negatywnego wpływu procesów produkcyjnych i wytworzonych produktów na środowisko. 

Zobacz również:

Agenda na rzecz zrównoważonego rozwoju 

Agenda na rzecz zrównoważonego rozwoju to dokument przyjęty w 2015 roku przed wszystkie państwa członkowskie ONZ. Określa ona siedemnaście celów zrównoważonego rozwoju, które mają zostać osiągnięte do 2030 roku, i stwierdza, iż podjęcie działań na rzecz ochrony środowiska naturalnego stanowi obowiązek każdego przedsiębiorstwa. 

Społeczna odpowiedzialność biznesu 

Producenci folii stretch są również zobligowani to przestrzegania zasad CSR (ang. Corporate Social Responsibility), czyli społecznej odpowiedzialności biznesu. Jest to strategia zarządzania, zgodnie z którą przedsiębiorstwo musi uwzględnić w swojej działalności szeroki wachlarz aspektów środowiskowych i interesów społecznych. 

Firmy produkujące folie stretch w Polsce muszą być ponadto wpisane do BDO – elektronicznego rejestru uruchomionego przez Ministerstwo Środowiska, któremu podlegają wszystkie podmioty działające w zakresie gospodarowania odpadami. Rejestr ten pozwala gromadzić informacje o odpadach, zapewnia elektroniczną realizację obowiązków rejestrowych, ewidencyjnych oraz sprawozdawczych i przyczynia się do eliminowania niewłaściwego sposobu ewidencjonowania oraz nielegalnego przekazywania śmieci. 

Dlaczego wprowadzono obostrzenia dotyczące produkcji i zarządzania odpadami? 

Obostrzenia dotyczące produkcji i zarządzania odpadami zostały wprowadzone w celu ograniczenia negatywnego wpływu działalności gospodarczej na środowisko naturalne. Dzięki ich przestrzeganiu możliwe jest przedłużenie żywotności produktów i ponowne wykorzystania materiałów. W efekcie w firmie produkcyjnej dochodzi do minimalizacji zużycia surowców, obniżenia ilości produkowanych odpadów, zmniejszenia poziomu wykorzystania energii oraz redukcji emisji gazów cieplarnianych. Wszystko to przyczynia się do poprawy jakości wód i gleb, sprzyja polepszeniu walorów krajobrazowych, a także prowadzi do redukcji zachorowań na choroby cywilizacyjne, takie jak niewydolność dróg oddechowych oraz różnego rodzaju zaburzenia neurologiczne i psychiczne, które mają związek z zanieczyszczeniem środowiska naturalnego. 

W jaki sposób producenci folii stretch radzą sobie w obliczu regulacji? 

Aby dostosować się do obowiązujących regulacji, producenci folii stretch dążą do ponownego zagospodarowania odpadów. W tym celu zbierają wszystkie ścinki i łączą je ze zużytą folią oraz odbierają z miejsc, w których jest użytkowana. Zgromadzone w tej sposób odpady zostają oczyszczone, osuszone i zmielone w specjalnym młynie, a zaraz potem ponownie osuszone, by całkowicie wyeliminować pozostałą w nich wilgoć. Później trafiają one do ekstrudera, gdzie ulegają przetworzeniu w regranulat, który może przybierać formę granulek lub nitek i występować w różnych kolorach. Regranulat jest następnie wykorzystywany do produkcji ekologicznej folii stretch, posiadającej wszelkie istotne z punktu widzenia użytkownika cechy, między innymi trwałość, odporność na uszkodzenia mechaniczne i działanie czynników atmosferycznych, a także lekkość i łatwość przechowywania oraz transportu. 

Chcąc ograniczyć negatywny wpływ prowadzonej działalności na środowisko naturalne, CAST – https://cast.pl/ – renomowany producent folii stretch, dodatkowo wykorzystuje powstałą przy okazji procesów produkcyjnych energię do podgrzewania wody w użytkowanych przez firmę obiektach, tym samym zwiększając swoją efektywność energetyczną i ograniczając emisyjność.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułŚciągają mundur i wchodzą do bagien szukać amunicji
Następny artykułStart sezonu motocyklowego