A A+ A++

Weekend majowy to jedno z ulubionych świąt Polaków. Wiele osób korzysta z tego długiego weekendu, aby podróżować, zrelaksować się lub spędzić czas z rodziną i przyjaciółmi. Jest to czas zajęć na świeżym powietrzu, grillów, pikników, ale i wydarzeń celebrujących polską historię, dziedzictwo i kulturę.

Wielu rodaków decyduje się jednak na weekendowe wyjazdy za granicę. Biura podróży przygotowują na tę okazję wiele ofert – również tych last minute, z których jeszcze można skorzystać! Jakie kierunki należą do tych najpopularniejszych? Kilkudniowe wczasy to głównie turystyczny raj w europejskich stolicach: Londynie (Big Ben, Tower of London, Pałac Buckingham), Paryżu (Luwr, Wieża Eiffla, Katedra Notre-Dame), Barcelonie (Sagrada Familia, Park Güell, Camp Nou), Rzymie (Koloseum, Watykan, Panteon), Atenach (Panteon, Akropol, Plaka), Amsterdamie (Muzeum Van Gogha, Rijksmuseum, dom Anny Frank), Pradze (Zamek Praski, Most Karola, Katedra św. Wita), Berlinie (Brama Brandenburska, Mauzoleum Cesarza Fryderyka III, Muzeum Historii Naturalnej), Madrycie (Pałac Królewski, Park Retiro, Prado), Lizbonie (Pałac Królewski, Klasztor św. Jerzego, Most 25 Kwietnia), czy Budapeszcie (Bazylika św. Stefana, Parlament Węgierski, Opera Narodowa).  

Nasz kraj, taki piękny

Ci, którzy chcą zwiedzić Polskę, również nie mogą narzekać na mały wybór kierunków. Jesteśmy krajem gór i jezior. Mamy dostęp do morza, a wiele polskich miast wychodzi z bogatą ofertą turystyczną. Wśród najpopularniejszych możemy wymienić m.in.: Kraków, Warszawę, Wrocław, Gdańsk, czy Zakopane. Do tych, nieco mniej obleganych, ale równie wartych obejrzenia, zaliczają się: Malbork, Łódź, Poznań. Miłośnicy wędrówek mogą znaleźć coś dla siebie w parkach narodowych i krajobrazowych, których przecież nie brakuje. Bardziej wprawieni w turystyce pieszej mogą odnaleźć majówkowy odpoczynek na górskich szlakach, a ci, których uspokaja woda – na brzegu i tafli mazurskich jezior. Ci, którzy chcą zaznać prawdziwego odpoczynku, powinni z kolei przejrzeć oferty domków i hoteli Spa.

Co robić w powiecie przemyskim lub jarosławskim?

Również Podkarpacie bogate jest w miejsca warte zobaczenia. Jeśli chodzi o powiat przemyski, nie możemy nie wspomnieć chociażby o przemyskim Rynku, wzgórzu zamkowym, podziemnej trasie turystycznej, czy otaczających miasto fortach. Nieco dalej ugości nas renesansowy Zamek w Krasiczynie z okazałymi wnętrzami i malowniczym parkiem, Arboretum w Bolestraszycach, czy Kalwaria Pacławska, która zachwyci nie tylko widokami, ale również Sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej wraz z tzw. dróżkami. Swe podwoje przed zwiedzającymi chętnie otworzy też powiat jarosławski z wieloma historycznymi i kulturowymi obiektami, takimi jak Rynek z neorenesansowym ratuszem i mieszczańskimi kamienicami, bazylikami i opactwami, ale też zespołami pałacowo-parkowymi w Wysocku, Pawłosiowie, Cieszacinie Wielkim, Boratynie, Rokietnicy, Tuligłowach, Roźwienicy, czy Hawłowicach. Miłośnicy aktywnego wypoczynku mogą znaleźć go w Radawie, w Radymnie nad ZEK-iem, czy na trasach rowerowych i pieszych pogórza przemysko-dynowskiego. Zapalonych wędkarzy ucieszyć mogą łowiska: Babionka, Wietlin czy Zgoda.


Czym zaskoczy nas powiat przeworski i lubaczowski?

Jeśli o tym pierwszym mowa, nie sposób nie wspomnieć  o gotyckim kościele farnym z XV w., zespole pałacowo-parkowym oraz kolejce wąskotorowej „Pogórzanin”, która od wiosny do jesieni kursuje na trasie Przeworsk – Dynów. Zaciekawieni dawną architekturą w nowoczesnym wydaniu powinni również zajrzeć do zajazdu „Pastewnik”, który łączy zabytkową formę budownictwa drewnianego z Przeworska z funkcją hotelarską i gastronomiczną. Nieco dalej, w kierunku Lubelszczyzny, konkretnie w Sieniawie, na turystów czeka Zespół Pałacowo-Parkowy, który stanowił ongiś własność książąt Czartoryskich. Również wiele wartych zobaczenia miejsc znajduje się na terenie powiatu lubaczowskiego. Dla turystów najciekawszy jest rejon Roztocza. Do najpopularniejszych atrakcji tego terenu należy zaliczyć Południoworoztoczański Park Krajobrazowy, przełom Tanwi, tworzący szereg wapiennych progów, zwanych szumami, szlak architektury drewnianej, Dahany w gminie Horyniec-Zdrój, Kresową Osadę, Muzeum Kolejnictwa w Baszni Dolnej, cerkiew w Gorajcu, Pałac Łosiów czy obserwatorium z kompleksem edukacyjnym w Tymcach. 

Autor: Monika Rusinek
/ Życie Podkarpackie

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPolicyjny koń Hamish na emeryturze. Po 15 latach służby w Częstochowie
Następny artykułJakie są korzyści ogłoszenia upadłości konsumenckiej?