A A+ A++

Kapliczka ze św. Florianem z Potoka po przeniesieniu i poświęceniu uroczyście została przekazana mieszkańcom 25 kwietnia przed tradycyjnymi majówkami.  W uroczystościach wzięli udział burmistrz Marcin Majcher i zastępca burmistrza Paweł Rędziak.

Uroczystość otworzył Wojciech Majcher, który w imieniu cementowni zajmował się odbudową kapliczki. –  Dziekuje, że tak liczne wszyscy przybyli – powiedział. – Szczególnie witam mieszkańców Potoka, Glinian. Ta uroczystość jest im poświęcona. Witam burmistrzów, księdza.

Podczas przekazania kapliczki mieszkańcom Marek Majcher, dyrektor, członek zarządu spółki Cement Ożarów, która była inwestorem zadania, wyraził zadowolenie, że  będą tu się odbywać piękne majówki. Przypomniał, że firma rozwija się od 1978 r.. Potrzebne są jej zasoby pod wydobycie kamienia. – Jest mi niezmiernie miło powitać wszystkich w imieniu zarządu – powiedział. – Cieszę się, że mogliśmy przekazać wam cząstkę waszej kultury. Piękny obiekt został przeniesiony, zrewitalizowany. Jest z nami wykonawca. Dziękuję Wojtkowi, który całość nadzorował. Konserwator potwierdził właściwe wykonanie rewitalizacji. Niech tak kapliczka służy waszej kulturze, waszej wierze! Szczęść Boże. 

– To szczególne wydarzenie – powiedział burmistrz Marcin Majcher. – Kapliczka została odnowiona, by utrwalić, upamiętnić to, co się działo w tej miejscowości. Ku pamięci wszystkich mieszkańców. Niech będzie odwiedzana,  niech będzie miejscem spotkań. Dzisiaj modlimy się za wszystkich mieszkańców wsi. Chylę czoła przed właścicielami cementowni, że odbudowali piękny obiekt.  

Symboliczną wstęgę przecięli: sołtys Potoka  Zofia Jarocha i dyrektor Marek Majcher. Proboszcz Parafii w Glinianach, ksiądz Bogusław Wójtowicz poświęcił kapliczkę. Odmówił Modlitwę do św. Floriana:  – Męczenniku, Święty Florianie, od wieków czczony na polskiej ziemi, bądź i dziś naszym patronem, orędownikiem i obrońcą przed Bogiem(…)”. Zaintonował popularną, śpiewaną podczas majówek pieśń „Chwalcie łąki umajone”:  „Chwalcie łąki umajone,/ Góry, doliny zielone./ Chwalcie, cieniste gaiki,/
Źródła i kręte strumyki!”.

W uroczystości tłumnie uczestniczyli dawni i obecni mieszkańcy Potoka oraz pobliskich miejscowości. Przybyła Teresa Szydłowska z Potoka, która teraz wraz mężem Henrykiem mieszka w Teofilowie. – Nie ma  ugorów tu, gdzie się wychowałem – wspominał jeden z mieszkańców, Janusz Karpisz. – Tu kosą kosiłem na tym kawałku gruntu. Jestem wdzięczny cementowni za zbudowanie tej kapliczki. Cieszę się, że tak przyjemnie tutaj się spotkaliśmy.

Spółka Akcyjna Cement Ożarów przygotowała specjalną tablicę z piaskowca o wymiarach 100 na 63 cm, która umieszczona została we wnętrzu kapliczki po prawej stronie od wejścia. Na tablicy wyryto na górze motto z Adama Mickiewicza: „Kraj lat dziecinnych, on zawsze zostanie…”. Na dole znalazł się tekst: „Pamięci mieszkańców Potoka Wsi i Kolonii, Kazuba i Kępia. Przeniesienie i renowacje kapliczki na pamiątkę pokoleń funduje Cement Ożarów S.A. Kwiecień 2024 r.”

Prace wykonywał Zakład Murarsko-Tynkarski Krzysztof Kwiatkowski z Ożarowa. Sporo elementów zostało przeniesionych z dawnej kapliczki, przede wszystkim stare, zabytkowe cegły. To istotny świadek historii w procesie renowacji. Pokrycie dachowe zostało wykonane ze starej ceramicznej dachówki z lat trzydziestych ubiegłego wieku, które specjalnie zostało sprowadzone z okolic Staszowa.  

Z okazji uroczystości cementownia przygotowała okolicznościowe wydawnictwo, w którym znalazły się fotografie odnowionej kapliczki, dawne jej zdjęcia, napis na odsłoniętej tablicy i Modlitwa do św. Floriana.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułFogelman: Bez Unii Europejskiej Polska nie ma szansy przetrwać
Następny artykułNie będzie więzienia za szydzenie z Kościoła. Sejm zdecydował