Spółka uczestniczy w akcjach sadzenia drzew, ochrony lokalnych ekosystemów, ale współpracuje też jako partner przy konferencjach, w tym przy Forum Miasteczek Polskich, na które każdego roku przyjeżdża kilkaset osób reprezentujących małe i średnie miasta. Spotykają się one z ekspertami i przedsiębiorcami, by rozmawiać o ważkich kwestiach, jak bezpieczeństwo energetyczne, źródła finansowania, e-mobilność, edukacja czy budownictwo mieszkaniowe. Działalność edukacyjna, podejmowanie aktywności na rzecz łączenia biznesu, samorządów, instytucji badawczych są wciąż bardzo potrzebne, bo takie działania zmieniają obraz Polski lokalnej.
Są ciekawe przykłady współpracy przy pionierskich projektach. W gminie Śrem ma na przykład powstać pierwsze osiedle ogrzewane wodorem. Umowę w tej sprawie podpisali Con-Projekt, SES Hydrogen Energy i śremskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego. Planowana jest budowa kotłowni wodorowej bazującej na spalaniu wodoru i tlenu. Będzie ona częścią zdywersyfikowanego systemu grzewczego dostarczającego ciepło do 195 mieszkań. Wodór będzie spalany zimą, a magazynowany i produkowany latem z nadwyżki energii z paneli fotowoltaicznych.
Współpraca między samorządami
Dziesięć lat temu samorządowcy z Pomorza podpisali porozumienie Związku Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych, dzięki któremu zrealizowano w Obszarze Metropolitalnym Gdańsk–Gdynia–Sopot ponad 200 inwestycji o łącznej wartości 3,67 mld zł, z dofinansowaniem unijnym sięgającym 1,9 mld zł. Mowa o takich projektach, jak drogi rowerowe, odnowione budynki publiczne i komunalne, zrewitalizowane dzielnice, nowe autobusy, tramwaje, trolejbusy, nowoczesne usługi dla przedsiębiorców, rozwój ekonomii społecznej czy wsparcie dla osób znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej.
Współpraca biznesu z regionami czy kooperacja gmin w połączeniu z procesem transformacji będą motywować społeczności lokalne do dalszej aktywności. – Obszar energetyki przez najbliższych 20–30 lat będzie układał się na nowo względem systemu, który funkcjonuje od kilkudziesięciu lat. I to jest szansa – ocenia Szczepan Ruman, prezes Świętokrzyskiej Grupy Przemysłowej Industria. Nie będzie to już energetyka centralna, lecz lokalna, rozproszona, bazująca na lokalnych zasobach. To szansa dla lokalnych społeczności. Na bazie zmian powstawać będą w coraz większej liczbie klastry, spółdzielnie energetyczne, grupujące zarówno producentów, jak i konsumentów energii.
To pozwoli zaoszczędzić na przesyle surowców, odciążyć m.in. sieci energetyczne, uniezależniając się jednocześnie od zewnętrznych dostawców. Nie bez znaczenia jest obieg pieniądza. – Gdy importujemy na przykład ropę z dalekich st … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS