A A+ A++

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali trzy osoby, w tym urzędnika Miasta i Gminy Radoszyce. Śledztwo w sprawie naruszenia procedur przetargowych oraz przekroczenia uprawnień nadzoruje Prokuratura Okręgowa w Kielcach.

REKLAMA

Funkcjonariusze Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Krakowie prowadzą śledztwo w sprawie przestępstw korupcyjnych i przekraczania uprawnień funkcjonariusza publicznego w celu osiągniecia korzyści majątkowej.

REKLAMA

Z ustaleń wynika, że w Urzędzie Gminy w Radoszycach doszło do nieprawidłowości w zakresie procedur przetargowych. Urzędnik samorządowy ujawnił istotne okoliczności, która miały znaczenie dla zawieranych umów na realizację usług publicznych. W zamian za odstąpienia od procedur żądał korzyści majątkowej w wysokości 150 tys. złotych.

Zatrzymany urzędnik i dwaj przedsiębiorcy
22 kwietnia 2024 roku funkcjonariusze Delegatury CBA w Krakowie oraz Katowicach zatrzymali trzy osoby. Wśród zatrzymanych znalazł się zastępca Burmistrza Urzędu Miasta i Gminy w Radoszycach oraz dwaj przedsiębiorcy z nim współpracujący.

Zatrzymani zostali doprowadzeni do Prokuratury Okręgowej w Kielcach.

Funkcjonariusze CBA przeszukali blisko 10 lokalizacji na terenie województwa świętokrzyskiego. Zabezpieczyli dokumentację związaną z realizacją zamówień publicznych na terenie Miasta i Gminy Radoszyce.

Zarzuty korupcyjne

„Zatrzymani zostali doprowadzeni do Prokuratury Okręgowej w Kielcach, gdzie prokurator przedstawił im zarzuty, a mianowicie: Grzegorzowi P. zarzut żądania wręczenia mu korzyści majątkowej w kwocie 150.000 zł w związku z pełnieniem przez niego funkcji publicznej Zastępcy Burmistrza Miasta i Gminy Radoszyce, a nadto kolejne dwa zarzuty związane z niedopełnieniem przez niego obowiązków funkcjonariusza publicznego w celu osiągniecia korzyści majątkowej w związku z niezastosowaniem procedur dotyczących przetargu publicznego przy realizacji dwóch inwestycji publicznych; Romanowi A. zarzut żądania wręczenia Grzegorzowi P., jako w/w funkcjonariuszowi publicznemu, korzyści majątkowej w kwocie 150.000 zł, a nadto dwa zarzuty pomocnictwa do w/w przestępstw zarzucanych Grzegorzowi P. związanych z niedopełnieniem przez niego obowiązków funkcjonariusza publicznego w celu osiągniecia korzyści majątkowej w związku z niezastosowaniem procedur dotyczących przetargu publicznego przy realizacji dwóch inwestycji publicznych; Jackowi P. zarzut pomocnictwa do jednego z w/w przestępstw zarzucanych Grzegorzowi P. związanego z niedopełnieniem przez niego obowiązków funkcjonariusza publicznego w celu osiągniecia korzyści majątkowej w związku z niezastosowaniem procedury dotyczącej przetargu publicznego przy realizacji inwestycji publicznej” – informuje prokurator Daniel Prokopowicz, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Kielcach.

Na wniosek prokuratora Sąd Rejonowy w Kielcach w dniu 23.04.2024 r. zastosował wobec Grzegorza P. i Romana A. jako środek zapobiegawczy tymczasowe aresztowanie na okres 3 miesięcy. Natomiast wobec Jacka P. prokurator zastosował wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego i dozoru Policji połączonego z zakazem kontaktowania się z pozostałymi podejrzanymi.

Śledztwo w sprawie trwa, a jeśli tylko pojawią się jego nowe wątki to z pewnością Państwa o nich poinformujemy.

Źródło: Prokuratura Okręgowa w Kielcach, cba.GOV

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDebata o autyzmie |#LPU24.pl
Następny artykułKto będzie rehabilitował Polaków? ZUS szuka chętnych