A A+ A++

W Europie od kilku miesięcy BARDZO wzrasta liczba zachorowań na krztusiec, zwany też “czarnym kaszlem”. To jedna z najbardziej zaraźliwych chorób. W wielu państwach europejskich choruje tysiące ludzi! W Czechach i Bułgarii są już przypadki śmiertelne! Również w woj. śląskim znacząca wzrósł wskaźnik zachorowań! Choroba ta jest szczególnie niebezpieczna dla dzieci, a dla niemowląt może być śmiertelna. Sprawdź objawy i w których z naszych miast, zachorowań na krztusiec jest najwięcej.

W tych miastach w woj. śląskim, są już przypadki zachorowań – kliknij TUTAJ!

Krztusiec bywa także nazywany kokluszem. To choroba zakaźna, którą wywołują bakterie Bordetella pertussis. To zakaźna choroba bakteryjna układu oddechowego, której głównym objawem są napady suchego i duszącego kaszlu. Jest on powszechnie określany jako czarny kaszel lub kaszel 100-dniowy, co podkreśla jak uporczywe i wyniszczające jest zakażenie pałeczką krztuśca. Krztusiec szczególnie intensywnie rozwija się u niemowląt, dzieci i osób starszych, dla dorosłych nie jest tak niebezpieczny. Po chorobie mogą wystąpić ciężkie powikłania, m.in. bakteryjne zapalenie płuc. Krztusiec przenosi się drogą kropelkową — wraz z kropelkami powstającymi, gdy chora osoba kaszle.

Za miedzą, w Czechach na krztusiec zachorowało już w tym roku ponad 8 tysięcy ludzi! W jednym z pierwszych tygodni kwietnia, tych przypadków było blisko 1,5 tysiąca! To rekordowy wzrost przypadków tej groźnej choroby, nienotowany u naszego południowego sąsiada od 1959 roku. Zmarły tam trzy osoby, w tym niemowlę. Przypadki śmiertelne notowane są też w Bułgarii!

Jak wygląda sytuacja w Śląskiem? W ubiegłym roku na krztusiec zachorowało u nas 67 osób. Obecnie, od 1 stycznia do 15 kwietnia 2024 ro – to już 79 przypadków! W których miastach w naszym regionie chorują ludzie i w jakiej ilości? Sprawdź poniżej w galerii:

Zobacz galerię(16 zdjęć)

Zdaniem Europejskiego Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorób (ECDC), aktualne zwiększenie liczby zachorowań prawdopodobnie jest związane ze zmniejszeniem stanu zaszczepienia przeciw krztuścowi w niektórych grupach populacji oraz ze zmniejszoną zapadalnością na krztusiec w okresie pandemii COVID-19.

Szczepienia na krztusiec są obowiązkowe u dzieci oraz młodzieży do 14 roku życia. Szczepionka zapewnia odporność na około 10 lat – po tym okresie należy wykonać szczepienie przypominające. Szczególnie powinni o tym pamiętać seniorzy oraz kobiety w ciąży.

Nasilenie objawów krztuśca jest zależne od stanu uodpornienia danej osoby i jej wieku. Typowe objawy kokluszu występują zazwyczaj u nieszczepionych niemowląt i małych dzieci. Osoby zaszczepione przeciw krztuścowi pełnym schematem w dzieciństwie chorują rzadziej i mają łagodne objawy.

Krztusiec – groźna choroba w woj. śląskim! Zachorowalność BA…

Najważniejszym objawem krztuśca jest bardzo silny, napadowy, przewlekły kaszel, któremu zwykle towarzyszy duszność i świst wdechowy, określany jako „pianie”, lub wymioty pod koniec napadu kaszlu.

Aby rozpoznać krztusiec, należy wykonać badanie PCR. Wynik powinien być dostępy po maksymalnie trzech dniach. W przypadku podejrzenia choroby u dziecka, niezwłocznie należy udać się do lekarza.

Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl

Polecane oferty

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWRC w Polsce tylko w 2024 roku
Następny artykułPłoccy siatkarze zawalczą o awans