Jako właściciel domu, mieszkania lub działki masz obowiązek zapłaty podatku od nieruchomości. Ustawowe zwolnienia przysługują nielicznym. Sprawdź, w jakim terminie musisz zapłacić podatek w 2024 r. i gdzie znaleźć informację o należnych kwotach.
Kupujesz nieruchomość? Zgłoś ją do urzędu gminy!
Zakup mieszkania, domu czy gruntu wymaga dopełnienia wielu formalności. Jedną z nich jest zgłoszenie tego faktu do urzędu miasta lub gminy, na terenie której znajduje się przedmiot opodatkowania. W zależności od statusu prawnego, odpowiednim dokumentem będzie:
Informacja o nieruchomościach i obiektach budowlanych IN-1: dla osób fizycznych.
Deklaracja na podatek od nieruchomości DN-1: dla osób prawnych, jednostek organizacyjnych, w tym spółek niemających osobowości prawnej, a także osób fizycznych mających nieruchomość we współwłasności z osobą prawną.
Odpowiedni dokument wraz z wymaganymi załącznikami złóż w ciągu 14 dni. Termin ten liczy się od dnia zakupu nieruchomości lub zaistnienia innych okoliczności powodujących obowiązek podatkowy.
Do kiedy płaci się podatek od nieruchomości?
Pytanie o podatek od nieruchomości kiedy się płaci jest zasadnicze z punktu widzenia zarówno osób fizycznych, jak i osób prawnych. Przy czym terminy te różnią się w zależności od rodzaju złożonego dokumentu.
Osoby fizyczne, które złożyły informację IN-1, płacą podatek od nieruchomości w następujących terminach:
- 15 marca
- 15 maja
- 15 września
- 15 listopada
Natomiast osoby i podmioty, które złożyły deklarację DN-1, płacą podatek w 12 ratach proporcjonalnych – do 15 dnia każdego miesiąca. Wyjątek stanowi rata za styczeń, którą należy uiścić do 31 stycznia.
Ważne! Podatek niższy niż 100 zł podlega płatności jednorazowej w terminie pierwszej raty.
Jeśli decyzja o wymiarze podatku została dostarczona po terminie pierwszej raty, należność podlega płatności w ciągu 14 dni od doręczenia tejże decyzji.
Gdzie znaleźć informację o wysokości podatku?
Osoby fizyczne w odpowiedzi na złożoną informację IN-1 otrzymują z urzędu miasta lub gminy decyzję o wymiarze podatku od nieruchomości. Wydawana jest ona niezwłocznie po złożeniu dokumentacji, a w kolejnych latach – na początku każdego nowego roku.
Natomiast osoby prawne i inne podmioty zobowiązane do złożenia deklaracji DN-1 wyliczają podatek samodzielnie. Służy im do tego właśnie formularz DN-1. Nie otrzymują decyzji z urzędu.
Ważne! Informację IN-1 składa się raz. Natomiast deklarację DN-1 należy złożyć nie tylko przy zakupie nieruchomości, ale też do końca stycznia każdego kolejnego roku.
Jak zapłacić podatek od nieruchomości – w kasie czy online?
Większość urzędów preferuje płatności przelewem. Osoby fizyczne znajdą numer rachunku do wpłaty w otrzymanej decyzji. Natomiast pozostali podatnicy mogą sprawdzić ten numer na stronie internetowej urzędu lub skontaktować się z organem podatkowym np. telefonicznie.
Część urzędów udostępnia też możliwość płatności gotówkowej – w godzinach otwarcia kas lub u inkasenta. Tym ostatnim w mniejszych miejscowościach często bywa sołtys lub wójt. Warto przy tym pamiętać, że każde miasto i każda gmina mają indywidualne ustalenia w tym zakresie.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS