Metale szlachetne to interesująca kategoria dla inwestorów, przede wszystkim ze względu na dość stabilne kursy. Najpopularniejszym towarem tego typu od lat pozostaje złoto, ale warto zwrócić uwagę także na srebro. Jak inwestować w srebro i co sprawia, że jest to opłacalne rozwiązanie?
REKLAMA
Kupno i sprzedaż srebra – różne opcje dostępne dla inwestorów
Inwestorzy, którzy chcą kupić lub sprzedać srebro, mają do dyspozycji kilka możliwości. Najstarszą z nich jest handel srebrem w postaci fizycznej – mogą to być zarówno sztabki, jak i specjalnie tłoczone monety inwestycyjne, a także biżuteria czy ozdoby. Taka forma może być jednak problematyczna w przechowywaniu, jak również stosunkowo duże ryzyko utraty swojej inwestycji, np. w wyniku kradzieży. Do tego należy doliczyć potencjalne marże, które są w tym przypadku dość wysokie. Dlatego zdecydowana większość inwestorów decyduje się na zakup lub sprzedaż srebra z wykorzystaniem papierów wartościowych. Najczęściej wybieraną propozycją tego typu są kontrakty typu CFD – ich zaletą jest wygodny obrót, a ponadto możliwość grania zarówno na wzrosty, jak i na spadki.
REKLAMA
Czym są kontrakty CFD?
CFD, czyli „Contract for Difference” („kontrakt różnicowy” lub „kontrakt różnicy kursowej”), to instrument finansowy zaliczany do grupy tzw. instrumentów pochodnych. Jego wartość jest zatem zależna od zmian wartości innego instrumentu, nazywanego aktywem bazowym – w tym przypadku jest to srebro. W praktyce CFD to kontrakt, według którego nabywca (inwestor) i dostawca (broker, platforma inwestycyjna, dom giełdowy) umawiają się na wypłatę różnicy między wartością instrumentu bazowego w dniu zawarcia umowy a ceną w dniu realizacji. W standardowym układzie zmiana na plus oznacza zysk dla inwestora, a na minus – stratę, jednak możliwe jest także zaciągnięcie kontraktu CFD przewidującego stratę. CFD przeważnie wykorzystują dźwignię finansową, co pozwala zwielokrotnić zyski, ale generuje także ryzyko straty – z tego względu jest to rozwiązanie polecane wyłącznie doświadczonym inwestorom.
Handel srebrem z kontraktami CFD
Z uwagi na fakt, że zakup fizycznego srebra jest dość niewygodny w stosunku do zawarcia transakcji z brokerem, handel srebrem przeważnie odbywa się za pośrednictwem kontraktów różnicowych. Działanie kontraktów CFD na surowce jest dokładnie takie samo, jak w przypadku innych instrumentów bazowych. Warto jednak wiedzieć o sposobie wyliczania wartości takiego kontraktu. Cena srebra jest wyznaczana przeważnie w USD, a sam kurs srebra oznacza się symbolem XAG. Niekiedy w ofertach brokerów możemy spotkać się także z oznaczeniem „XAG/USD”. Wartość wylicza się z reguły na podstawie tzw. uncji trojańskiej, czyli dokładnie 31,1035 g srebra.
Dlaczego warto inwestować w srebro?
Istnieje wiele powodów, dla których inwestycja w srebro to tak popularne rozwiązanie. Najważniejszym z nich jest fakt, że – podobnie jak inne metale szlachetne – srebro doskonale sprawdza się jako sposób na przechowanie swoich oszczędności. W stosunku do walut fiducjarnych jego kurs jest dość stabilny. Ważną zaletą jest też odporność na inflację – srebro to surowiec o ograniczonej podaży, dzięki czemu w długoterminowej perspektywie jego wartość powinna stale rosnąć. Inwestycje w srebro są zazwyczaj rozważane jako alternatywa dla zakupu złota: kluczową przewagą srebra nad najpopularniejszym metalem szlachetnym jest znacznie niższa cena. Dzięki temu próg wyjścia jest znacznie mniejszy i niemal każdy może zdecydować się na inwestowanie w srebro. Zaznaczamy, że każda inwestycja – nawet w stosunkowo bezpieczne aktywa, takie jak srebro – wiąże się z ryzykiem utraty kapitału.
Artykuł sponsorowany
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS