A A+ A++

Na budowie Stacji Techniczno-Postojowej Karolin na bemowskim odcinku drugiej linii warszawskiego metra dokonano fascynujących odkryć archeologicznych. Eksperci z Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie odkryli szczątki codziennego życia mieszkańców podwarszawskich osad z okresu panowania Władysława Jagiełły.

Fot. Metro Warszawskie

Średniowieczne śmietniska odsłaniają przeszłość

Podczas prac ziemnych na budowie metra natrafiono na dwie jamy śmietniskowe datowane na okres od XIV do połowy XVI wieku. Jako że budowa nie była wstrzymywana, dokładne badanie znalezisk przebiegało równolegle z nadzorem archeologicznym.

Znaleziska z pierwszej jamy

W pierwszym zagłębieniu znaleziono dwa rodzaje ceramiki: prostą kuchenną i bardziej ekskluzywną zdobioną ceramikę stołową. Obecność ozdobnych naczyń wskazuje, że służyły one do przyjmowania gości i przygotowania świątecznych potraw. Dodatkowo, w tej samej jamie odkryto kości zwierząt domowych oraz osełkę z piaskowca, używaną do ostrzenia narzędzi takich jak sierpy czy noże.

Fot. Metro Warszawskie

Konstrukcja domostw

Fragmenty polepy glinianej znalezione na miejscu sugerują, że w tym rejonie stały wiejskie chałupy. Ściany tych domostw były wyklejane gliną i wzmacniane grubymi gałęziami lub kawałkami drewna, a następnie utwardzane ogniem. Znaleziono również węgielki drzewne, które po analizie mogą dostarczyć informacji o rodzajach drewna używanego do gotowania i ogrzewania.

Druga jama śmietniskowa i jej sekrety

W drugiej jamie odkryto przede wszystkim ceramikę kuchenną z XV wieku, używaną do przygotowywania, ale nie do serwowania potraw. Znaleziska te są szczególnie cenne, gdyż zachowały się na nich pozostałości dawnych potraw, które po specjalistycznych badaniach mogą odkryć, co spożywano w późnym średniowieczu.

Elementy ceramiki z obu jam są na tyle dobrze zachowane, że możliwa będzie ich rekonstrukcja. Po oczyszczeniu i złożeniu w całość, naczynia te zasilą zbiory Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie i zostaną wyeksponowane na specjalnej wystawie, która zostanie zorganizowana po zakończeniu prac przy budowie metra.

Te najnowsze odkrycia nie tylko wzbogacą kolekcję muzealną, ale również dostarczą cennych informacji o życiu codziennym mieszkańców regionu warszawskiego w okresie średniowiecza, pozwalając lepiej zrozumieć ich codzienność, techniki budowlane oraz dietę.

Fot. Metro Warszawskie

Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułŚwiętujMY 3 Maja! Co zaplanowano w Gliwicach? Program obchodów
Następny artykułРэжым актыўна рыхтуецца да УНС ды сцягвае сілавікоў у Менск. Вечаровы эфір за 23 красавіка