A A+ A++

W Bibliotece Uniwersyteckiej w Poznaniu doszło do znaczącego odkrycia – odnaleziono 27 dotąd nieznanych egzemplarzy z prywatnej biblioteki słynnych braci Grimm. Odkrycia dokonały prof. Eliza Pieciul-Karmińska z Wydziału Neofilologii UAM oraz Renata Wilgosiewicz-Skutecka z Biblioteki Uniwersyteckiej, które przeczesywały uczelniane zasoby przez ostatnie pół roku. Inkunabuły braci Grimm leżały w Bibliotece Uniwersyteckiej w Poznaniu.

Opracowania te zawierają osobiste zapiski Jakuba i Wilhelma Grimm i od zakończenia II wojny światowej były uważane za zaginione. To znalezisko otwiera nowe możliwości dla badań nad dorobkiem braci Grimm, którzy są znani na całym świecie jako zbieracze ludowych opowieści i baśni, a także jako językoznawcy.

Inkunabuły braci Grimm leżały w Bibliotece Uniwersyteckiej w Poznaniu – niesamowite odkrycie

Inspiracją do poszukiwań były prace prof. Wiesława Wydry. To on w 2002 roku wspomniał o sześciu woluminach należących do braci Grimm w katalogu Biblioteki Uniwersyteckiej. W lutym 2023 roku, po konsultacji niemieckiego katalogu Ludwiga Deneckego, profesor Pieciul-Karmińska jak i również pani Wilgosiewicz-Skutecka rozpoczęły intensywne przeszukiwanie zasobów biblioteki.

Po miesiącach ciężkich poszukiwań, badaczki odnalazły łącznie 27 dzieł, które zwiększyły zasób wiedzy o życiu i twórczości braci Grimm. „Odnalezione egzemplarze pochodzące z prywatnego księgozbioru braci Grimm, które od zakończenia II wojny światowej uchodziły za zaginione, mogą znacznie przyczynić się do rozwoju współczesnych badań grimmowskich” – stwierdziły badaczki w artykule opublikowanym w uczelnianym czasopiśmie „Biblioteka”.

Odkrycie to ma potencjalnie ogromne znaczenie dla badaczy folkloru, literatury oraz językoznawstwa. Umożliwi zapewne głębsze zrozumienie metod pracy braci Grimm oraz kontekstu historycznego, w którym zbierali i opracowywali swoje zbiory baśni i opowieści. Nie tylko pozwoli to na nowo ocenić ich metodologię, ale również może rzucić światło na inne, mniej znane aspekty ich pracy.

Znalezisko każe również się zastanowić nad jeszcze jedną kwestią. Mianowicie, czy w zbiorach Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu znajdują się inne dzieła. Inne, uważane także za zaginione, pozycje z prywatnej biblioteki Jakuba i Wilhelma. Uczone planują kontynuować swoje badania, co może prowadzić także do kolejnych odkryć.

Zobacz również:

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNowe Przedszkole Publiczne ABC rusza już we wrześniu!
Następny artykułZapraszamy na konsultacje dotyczące Gminnego Programu Rewitalizacji