Unijna służba monitorowania klimatu Copernicus i Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO) alarmują o nasilających się napadach ciepła, stanowiących niebezpieczeństwo dla zdrowia. Europa jest najszybciej ocieplającym się klimatem, a ciągu 20 lat liczba zgonów związanych z upałami wzrosła o 30%.
Ekstremalne upały stwarzają szczególne zagrożenie dla zdrowia pracowników pracujących na zewnątrz, osób starszych i osób cierpiących na choroby układu krążenia i cukrzycę – zwracają uwagę w raporcie o klimacie w Europie, Copernicus i WMO.
W raporcie odnotowano między innymi zeszłoroczne ekstremalne warunki, w tym lipcową falę upałów, która objęła 41% południowej Europy w stan silnego, bardzo silnego lub ekstremalnego stresu cieplnego. Po raz pierwszy w historii pomiarów, odnotowano tak szeroki rejon Europy, w którym występowały takie warunki.
Stres cieplny to całkowite obciążenie cieplne, na które możemy być narażeni w wyniku połączonego wpływu ciepła metabolicznego, odzieży i czynników środowiskowych. Stres cieplny mierzy wpływ środowiska na organizm ludzki, łącząc czynniki takie jak temperatura, wilgotność i reakcja organizmu, w celu odczytu temperatury odczuwalnej.
W 2023 r. w niektórych częściach Hiszpanii, Francji, Włoch i Grecji do dziesięciu dni panował ekstremalny stres cieplny, definiowany jako temperatura odczuwalna przekraczająca 46 stopni Celsjusza, kiedy to należy podjąć natychmiastowe działania, aby uniknąć udaru cieplnego i innych problemy zdrowotne. W tym miesiącu, w niektórych częściach Włoch odnotowano o 7% więcej zgonów niż zwykle.
W ciągu ostatnich 20 lat liczba zgonów związanych z upałami wzrosła w Europie o około 30%, a między 2000 a 2020 rokiem liczba zgonów związanych z wysokimi temperaturami dotknęły 94% europejskich krajów – czytamy w raporcie.
Unijna agencja ochrony środowiska wezwała rządy do przygotowania systemów opieki zdrowotnej na zmiany klimatyczne i wezwała do wprowadzenia przepisów UE chroniących pracowników pracujących na zewnątrz przed ekstremalnymi upałami.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS