A A+ A++

Dzisiaj, 22 kwietnia o godzinie 11 nastąpiło uroczyste odsłonięcie muralu WE REMEMBER, dedykowanego pamięci bohaterów ruchu oporu walczących przeciwko niemieckiemu narodowemu socjalizmowi.

Mural powstał w ramach międzynarodowej współpracy młodzieży z Oświęcimia i Bad Oldesloe. To wspólne przedsięwzięcie było częścią projektu #StolenMemory prowadzonego przez Arolsen Archives.

Prace nad muralem realizował Łukasz Majerowski, uzdolniony artysta z Lublina, który w swojej twórczości wykorzystał przy Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu (MDSM) portrety znanych osobistości takich jak Anna Dymna, Marian Turski, Andrzej Seweryn, oraz Jurek Owsiak.

Inicjatorem projektu jest Stiftung Gedenkstätte Deutscher Widerstand w Berlinie, a działania wpisują się w szeroko zakrojony projekt „Remember Resistance 33-45”. Jak podkreśla Bożena Grzywa z fundacji na rzecz MDSM, mural ma nie tylko upamiętniać, ale także edukować i przypominać o ważnych wartościach takich jak wolność i sprawiedliwość.

Partnerstwo Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu, Młodzieżowego Domu Kultury w Oświęcimiu oraz Stiftung Gedenkstätte Deutscher Widerstand w Berlinie, zaowocowało miejscem pełnym refleksji i pamięci, które stanie się częścią kulturalnego krajobrazu Oświęcimia.

Uroczystość odsłonięcia muralu była momentem pełnym emocji, a obecni mogli z bliska przyjrzeć się detalom i głębi pracy, która teraz zdobi ścianę Młodzieżowego Domu Kultury.

Projekt pokazuje, jak ważne jest przekazywanie młodym ludziom wiedzy o historii i uczenie ich, jak wielką wartość mają odwaga i poświęcenie dla wyższych idei. To kolejny mural na mapie Oświęcimia.

 

 



Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPomóż strażakom ze Słubic. Przekaż 1,5% podatku
Następny artykułW Zabrzu skończyła się era Małgorzaty Mańki-Szulik