A A+ A++

Wiadomo już, kto zastąpi odwołaną prokurator Monikę Mieczykowską, która prowadziła dotychczas śledztwo w sprawie Orlenu. Do Prokuratury Okręgowej w Płocku przeszła dotychczasowa prokurator rejonowa, Małgorzata Orkwiszewska.

W Prokuraturze Rejonowej w Płocku na tę chwilę jest wakat, a dotychczasowa szefowa tej prokuratury, Małgorzata Orkwiszewska, została powołana w piątek, 19 kwietnia do pełnienia funkcji prokuratora okręgowego w Płocku. Zgodnie z BIP Prokuratury Okręgowej w Płocku, jej zastępczynią została prokurator Joanna Jackowska.

Prokurator Małgorzata Orkwiszewska będzie pełniła nadzór nad śledztwami w sprawie fuzji Orlenu z Lotosem oraz zaniżania cen paliw w trakcie kampanii wyborczej.

Jak informowaliśmy, 18 kwietnia została odwołana ze stanowiska zastępcy prokuratora okręgowego w Płocku Monika Mieczykowska, która dotychczas nadzorowała śledztwa, dotyczące Orlenu.

Prokuratura Okręgowa w Płocku postanowieniem z dnia 22 stycznia 2024 roku wszczęła śledztwo w sprawie:

  1. zaistniałego w okresie od początku 2018 r. do dnia 30 listopada 2022 r. w Warszawie i Płocku nadużycia udzielonych uprawnień, jak również niedopełnienia obowiązków przez członków zarządu PKN Orlen S.A. z/s w Płocku oraz przez inne osoby obowiązane do zajmowania się sprawami majątkowymi lub działalnością gospodarczą tejże spółki w związku z przygotowaniem, prowadzeniem negocjacji, ustalaniem warunków oraz podpisaniem umów związanych z procesem połączenia spółek PKN Orlen S.A. z/s w Płocku i Grupy Lotos S.A. z/s w Gdańsku, a następnie umów związanych ze zbyciem, po rażąco zaniżonej cenie, udziałów w spółkach wchodzących w skład Grupy Lotos S.A. z/s w Gdańsku, w tym 30% udziałów w spółce Rafineria Gdańsk Sp. z o.o. z/s w Gdańsku na rzecz saudyjskiego podmiotu Saudi Aramco, czym wyrządzono PKN Orlen S.A. z/s w Płocku szkodę majątkową w wielkich rozmiarach, w bliżej nieokreślonej kwocie, nie mniejszej niż 4 mld zł, tj. o czyn z art. 296 § 1 i 3 k.k.;
  2. przekroczenia uprawnień oraz niedopełnienia obowiązków służbowych w okresie od początku 2020 r. do 30 listopada 2022 r. w Warszawie przez funkcjonariuszy publicznych w związku z nieodpowiednim sprawowaniem nadzoru nad procesem połączenia spółek PKN Orlen S.A. z/s w Płocku i Grupy Lotos S.A. z/s w Gdańsku, w tym przez Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów – poprzez niewłaściwe zastosowanie przepisów ustawy z dnia 24 lipca 2015 r. o kontroli niektórych inwestycji (tekst jedn. Dz.U. 2020.2145) i wydanie w dniu 22 sierpnia 2022 r. decyzji zezwalającej PKN Orlen S.A. z/s w Płocku na zbycie 30% udziałów w spółce Rafineria Gdańsk Sp. z o.o. z/s w Gdańsku na rzecz saudyjskiego podmiotu Saudi Aramco bez uprzedniego zasięgnięcia rekomendacji lub opinii Komitetu Konsultacyjnego przy Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, czym działano na szkodę interesu publicznego, tj. o czyn z art. 231 § 1 k.k.

Odwołano prokurator, która zajmowała się sprawą ORLENU

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułBiedroń zapowiada “nowe otwarcie w kampanii do PE”. “Nasza wizja Polski europejskiej”
Następny artykułWolff niech nie myśli o Verstappenie