Nie ulega wątpliwości, że jedną z najpopularniejszych gałęzi odnawialnych źródeł energii w naszym kraju jest fotowoltaika. Każdego roku na terenie naszego kraju pojawiają się nowe instalacje, większe, jak i mniejsze. Mając na uwadze przyszłość naszej planety, jest to bardzo dobre rozwiązanie. Im więcej konsumentów, którzy będą korzystać z paneli fotowoltaicznych i wytwarzanego przez nie prądu, tym mniej energii elektrycznej muszą produkować elektrownie bazujące na węglu. Sprawdź jakie korzyści niesie ze sobą fotowoltaika!
Fotowoltaika dedykowana jest zarówno klientom prywatnym, jak i firmom, wielkim przedsiębiorstwom czy prostym rolnikom. Tak naprawdę nie ma znaczenia, kto sięgnie po to ekologiczne rozwiązanie. Liczy się każda cegiełka, którą dokładamy, by polepszyć warunki panujące na naszej planecie.
Korzyści płynące z posiadania instalacji fotowoltaicznej
Na pierwszym miejscu warto wyróżnić wpływy ekologiczne. Niestety, stan klimatu na Ziemi nie jest najlepszy, jednak okazuje się, że proces ten można zahamować. OZE to jedna z dróg. Na szczęście coraz więcej osób świadomie podchodzi do tego tematu i wybiera fotowoltaikę, jako sposób na wytworzenie zużywanego w gospodarstwie czy firmie prądu.
Panele fotowoltaiczne produkują znacznie mniej CO2, przez co znacznie mniej tego związku wnika do atmosfery i niszczy ją. Decydując się na fotowoltaikę, można mieć pewność, że jest to cegiełka dla zdrowszej planety oraz dla przyszłości kolejnych pokoleń.
Panele fotowoltaiczne to też szybki zwrot poważnej inwestycji. Choć na początku trzeba zapłacić sporą sumę za materiały oraz instalację, w szybkim czasie ta kwota się zwróci, ponieważ konsument będzie znacznie mniej wydawał, opłacając rachunki za prąd z elektrowni.
Ponadto każdy zainteresowany może liczyć na liczne dotacje z programów rządowych, takich jak: Mój Prąd, Energia Plus, Czyste Powietrze czy Ulga termomodernizacyjna. Korzystając z któregoś programu, można zobaczyć zwrot już po 7 latach od zainstalowania paneli fotowoltaicznych.
Kolejnym istotnym aspektem jest prawie całkowita niezależność energetyczna. Posiadanie instalacji pozwala na rezygnację z korzystania z większości energii pozyskiwanej z elektrowni. Jeśli ktoś ma odpowiednio wysoki budżet, może także zainwestować w magazyn energii, by gromadzić wyprodukowany prąd na dłużej.
Kiedy warto skorzystać z kalkulatora fotowoltaicznego?
Instalacji fotowoltaicznej lepiej nie zamawiać, nie mając wcześniej obliczonej koniecznej mocy. Panele fotowoltaiczne powinny zaspokajać potrzeby całego gospodarstwa domowego na energię elektryczną. Pomóc w tym może kalkulator fotowoltaiczny. Kalkulator to narzędzie wstępne, które pozwala zorientować się, jakiej mniej więcej mocy potrzeba konkretnemu klientowi.
Dokładniejsze obliczenia powinni wykonać specjaliści, którzy znają się na fotowoltaice i zajmują się na co dzień obliczaniem mocy instalacji pod konkretne potrzeby. Warto pamiętać, że zamówienie mocniejszej instalacji nie jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ generuje to wyższe koszty, a nie musi oznaczać lepszego działania.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS