A A+ A++

Do zalet mieszkania w Hiszpanii można zaliczyć:
– niesamowity transport publiczny. W Barcelonie miesięczny bilet kosztuje 40euro, który obejmuje wszystko: tramwaje, metro, autobusy i pociągi podmiejskie. I tak np. do biura (od drzwi do drzwi) mogę dojechać rowerem (fantastyczna sieć ścieżek rowerowych) 25-30 min, transportem publicznym 40 min, samochodem 20-40min, skuterem 20min. Więc auto stoi w garażu i używane jest tylko w weekendy.
– niesamowita prywatna służba zdrowia (120 euro miesięcznie za dwie osoby). Miałem ostatni zabieg, wszystko pokryte i najwyższym poziomie ( mieszkałem w kilku krajach więc mam porównanie). Tutaj też system ściemniania i pójścia na “baja” (czyli na L4). Jest bardzo szczelny, 3 razy do tego samego lekarza publicznego miałem iść na kontrole a do tego do Mutua, ktora współpracuje z tutejszym ZUSem, aby potwierdzić czy mi się świadczenia należą.
– ludzie – gdziekolwiek się nie pójdzie to wszyscy są mili, rozmowni, przyjaźni. Czy to knajpa, czy urząd pocztowy, czy nawet jak się idzie na spacer z psem, ludzie sami zagadują.
– klimat, kultura, jedzenie – o tym chyba nie trzeba mówić.

Temat podatków, i owszem w Katalonii są bardzo wysokie i to przy relatywnie dość niskich dochodach. Osoba zarabiająca 60.000 euro rocznie płaci 48% podatku CIT… są jednak dwa ale
– podatki widać w transporcie publicznym, w utrzymaniu dróg, finansowaniu policji, szkół, parków i innych dóbr wspólnych. Każdego dnia widać, że są dobrze wykorzystywane.
– nie wiem co to za prezesi, ale można się starać o “regimen especial aplicable a los trabajadores desplazados a territorio Espanol”, czyli “status Beckhama”, który pozwala przez 6 lat płacić stała stawkę podatkową 24% nie przekraczając 600.000 euro rocznie.

Do wad:
– Z tym “ma?ana, ma?ana” chyba trochę przesadzają. Trochę to wyewulowyało w stronę: “będę między 9-11”, a przychodzi o 13 nie uprzedzając – to jest strasznie wkurzające, bo cały dzień można tak rozwalić. Powiedziałbym, że w 60% przypadków tak jest.
– Ocupas – przesadzony problem, tzn jak się nie zna prawa to może być problem, jak się zna i jest się uważnym, w momencie jak wejdą ocupas (trzeba zadzwonić po policję w ciągu 48h i w ciągu 15 min okupas są na ulicy). Z racji tego, że nikt z sąsiadów w budynku wielorodzinnym nie chce mieć ich koło siebie, więc wszyscy pilnują wszystkich. Zapewniam, policja jest w 10 min na miejscu
– Biurokracja – jak się człowiek przyzwyczai i nauczy cierpliwości to wszystko można załatwić. Zameldowanie zajęło nam 10 min, ale już wymiana prawa jazdy 6 miesięcy (bo oczywiście działają mafie, które blokują wszystkie “citas previa” w urzędzie transportu) więc trzeba było wymieć prawko inna drogą – przez centrum, które robi badanie wzroku, a przy okazji oferuje też cała procedurę przez zaprzyjaźnione biuro radcy prawnego hahah.

Praca/ceny: Odnośnie Marbella… Może i ceny porównywalne, ale zapewniam, że jeśli nie pracuje się zdalnie, to praca taka porównywalna z Warszawą jest tylko w Madrycie i Barcelonie…

Temat migracji. W Hiszpanii większość migrantów to 3 grupy: Marokańczycy, Rumunii oraz ludzie z Ameryki Płd. Druga i trzecia grupa niemal asymiluje się z dnia na dzień. Marokańczycy, przynajmniej w Barcelonie, też są dobrze zasymilowani. Na start dostają darmowy kurs katalońskiego, i nie raz słyszałem jak dzieci w chustach rozmawiają ze sobą po katalońsku czy kastylijsku. Jak Maroko grało w MŚ, we Francji palno samochody, tutaj ani jedna szyba czy nawet butelka nie została stłuczona. Praca jest, np w sektorze budowlanym i jak ktoś chce to pracuje. Tak jak psiałem wcześniej system oszukiwania (zwolnień i zasiłków) jest dość szczelny.

Moim zdaniem, Hiszpania to najlepsze miejsce do życia w Europie biorąc pod uwagę mix: klimatu, standardu życia, podejścia do życia, płac, podatków, etc. Jasne, pensje są niższe niż w Holandii, Irlandii, Francji, Niemczech, ale za to pogoda i przyjaźni mieszkańcy kompensują to wszystko z nawiązką. Wszytko zależy czego człowiek szuka w życiu.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMaszt powstaje przy granicy dwóch wsi
Następny artykułПалкоўнік КДБ замест сына Андрэйчанкі. Галоўныя падзеі ў малюнках