Dolny Śląsk poleca się na wiosenną wyprawę. Województwo ma w zanadrzu długą listę atrakcji, które z pewnością przypadną do gustu nawet najbardziej wymagających. Poza wodospadami, wioską Kargula czy Pawlaka warto odwiedzić liczne szlaki, ruiny czy perełki rodem ze średniowiecza.
Poznaj Dolny Śląsk z innej strony – te atrakcje to prawdziwe perełki turystyczne
Wraz z nadejściem wiosny i pięknej pogody coraz chętniej opuszczamy domy czy mieszkania i ruszamy w poszukiwaniu ciekawych atrakcji. Województwem, które warto tutaj wyróżnić, jest z pewnością Dolny Śląsk, który skrywa długą listę miejsc, które z pewnością zainteresują nie jednego turystę. Pierwszą destynacją wartą polecenia jest miasteczko Kargula i Pawlaka. Lubomierz o którym mowa, to tło kultowego filmu “Sami Swoi”, który zna niemal każdy. Film Chęcińskiego, opowiadający historię skłóconych sąsiadów zza Buga bawi i niemalże pochłania przed ekranem. Istotna jest jednak sama miejscowość, która ma niepowtarzalny klimat. Znajdziemy tu także piękny zabytkowy kościół św. Maternusa i NMP, urokliwą plebanię czy malownicze rzeźby świętych. Turyści powinni zwrócić uwagę także na architektoniczne perełki, które kryją wiele historii, muzeum Kargula i Pawlaka, Dom Płócienników czy też sam rynek.
Na mapie Dolnego Śląska ważnym punktem jest także Wodospad Szklarki w Szklarskiej Porębie. Górski kurort to prawdziwa perełka, którą warto chociaż raz odwiedzić. Na największe pochwały zasługuje oczywiście okoliczna przyroda. Wodospad Kamieńczyka jest największym po polskiej stronie Sudetów z kolei Wodospad Szklarski to topowy punkt turystyczny – mierzy blisko 13 metrów i gwarantuje niesamowite widoki. Warto wspomnieć też o licznych szlakach w okolicy, zarówno pieszych jak i rowerowych co gwarantuje świetną zabawę dla dużych czy małych podróżników.
Na Dolnym Śląsku nie ma nudy. Poznaj topowe atrakcje, które są uwielbiane przez turystów
Kolejnym miejscem o którym warto wspomnieć, jest Kościół św. Jana Chrzciciela i św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Świerzawie. Sakralny obiekt można bez dwóch zdań nazwać jednym z najważniejszych w regionie. Co ciekawe to jeden z najstarszych przykładów architektury romańskiej w Polsce – został wzniesiony w połowie XIII, a jako budulec wykorzystano głównie kamień. Chociaż zwiedzanie zabytkowego kościoła może wydawać się nudne, w rzeczywistości gwarantuje niezapomniane doznania – wchodząc do środka możemy założyć specjalne gogle, które pozwolą na wirtualne zwiedzanie. W ten sposób zwiedzający mogą podziwiać zniszczone już detale, dawne wyposażenie czy odtworzone polichromie i inne elementy sztuki.
Będąc na Dolnym Śląsku, nie da się pominąć także miasta cudów. Mowa tu o Bardzie, którą zamieszkuje jedynie 2300 osób. Mimo to miasteczko jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych w tej części regionu, a wszystko to za sprawą bajecznych krajobrazów czy sławnej wśród pielgrzymów figurce Matki Boskiej Bardzkiej z dzieciątkiem, która jest najstarszym tego typu dziełem w Polsce. Malownicza mieścina ma do zaoferowania jeszcze kilka atrakcji takich jak np. gotycki most na Nysie Kłodzkiej, Źródło Maryi, Kalwarię na Bardziej Górze czy Kaplicę Górską Matki Boskiej Płaczącej.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS