A A+ A++

Uczniowie klas siódmych odwiedzili toruński Wydział Chemii UMK. Wyjazd był wstępem do inauguracji, tegorocznego Dnia Patrona Szkoły prof. Jana Czochralskiego, który zaplanowano na poniedziałek 22 kwietnia.

Projekt ma na celu stworzenie interdyscyplinarnego programu edukacyjnego, pozwalającego uczniom Szkoły Podstawowej im. Jana Czochralskiego w Kcyni na odkrywanie nauki w sposób nowoczesny, kreatywny, zaangażowany i interaktywny, na miarę XXI wieku.

– Nasz projekt skupia się na rozwijaniu pasji do nauki poprzez wykorzystanie różnorodnych aktywności i doświadczeń. Jego celem jest rozwijanie zainteresowań naukowych uczniów w dziedzinie matematyki, chemii oraz przyrody – informuje Agata Jędryczka, przewodnicząca rady rodziców i autorka projektu. – Z założenia nasza inicjatywa ma dać uczniom okazję do eksperymentowania, odkrywania tajemnic chemicznych reakcji i poznawania zastosowań chemii w codziennym życiu.

Odwiedziny na Wydziale Chemii UMK w Toruniu, były dla siódmoklasistów dużym przeżyciem.

Zaplanowaliśmy wyjazd na Wydział Chemii UMK w Toruniu, który oferuje warsztaty laboratoryjne prowadzone przez młodych pasjonatów chemii ze Studenckiego Koła Naukowego Chemii WCh UMK przy wsparciu dydaktycznym pracowników Wydziału, skierowane do uczniów szkół podstawowych. Zajęcia prowadzone są w profesjonalnie przygotowanym, uniwersyteckim laboratorium – mówią pomysłodawcy przedsięwzięcia. – Celem warsztatów jest rozwijanie umiejętności badawczych i kreatywności wśród uczniów, a także pokazanie „przyjaznego” oblicza chemii. Przeprowadzone przez uczniów eksperymenty wzbogacają obiektywną wiedzę o badanym fragmencie rzeczywistości, a tym samym nawet najtrudniejsze zagadnienia mogą stać się w pełni zrozumiałe, jeżeli podejdziemy do nich doświadczalnie.

W pierwszej części warsztatów zrealizowany został wykład popularno-naukowy z zakresu zdrowego trybu życia: Co to oznacza zdrowo się odżywiać? – mózg lubi dobrze zjeść oraz Co to jest E?, a po nim 90 minutowe zajęcia laboratoryjne:

Uczniowie mieli okazję wczuć się w rolę przyszłych studentów. Ubrani w fartuchy, okulary uczestniczyli w zajęciach laboratoryjnych „Gazy wokół nas”, podczas których samodzielnie wykonywali doświadczenia pozwalające zidentyfikować różne gazy. Zajęciom towarzyszyło sporo atrakcji i ciekawostek. Najbardziej podobały się „wybuchy” i doświadczenia z suchym lodem – informują organizatorzy.

Uczniowie nie kryli zadowolenia z takiej ciekawej formy zajęć i możliwości zwiedzenia gmachu dużej uczelni. 

Wszystkie eksperymenty były ciekawe, a niektóre wręcz spektakularne. Największe wrażenie zrobiła na mnie próba ogrzewania manganianu VII potasu, podczas której manganian potasu uległ rozpadowi i wydzielił się gaz podtrzymujący ogień oraz działanie stężonym kwasem azotowym na miedź – informuje uczestnik wycieczki Tomasz.

W szkole trwa również realizacja projektu Stowarzyszenia Czas Dzieci w konkursie ofert nr 3/2024 Edukacja, mającego na celu promocję osoby prof. Jana Czochralskiego. Również w ramach tej inicjatywy zaplanowano warsztaty chemiczne skierowane do młodszych klas. 
Projekt ma na celu stworzenie interdyscyplinarnego programu edukacyjnego, pozwalającego uczniom Szkoły Podstawowej im. Jana Czochralskiego w Kcyni na odkrywanie nauki w sposób nowoczesny, kreatywny, zaangażowany i interaktywny, na miarę XXI wieku.

Ewa Hałas

Aktualizacja: 19/04/2024 14:09
Autor: Pałuki

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułXVII Powiatowy Konkurs Informatyczny
Następny artykułNowy skwer powstanie w centrum Katowic. W ramach projektu „Zielona oaza w Śródmieściu”