W Wenecji zaczyna się 60. Biennale Sztuki. Na wyspie Giudecca zainaugurowano w piątek pawilon Stolicy Apostolskiej. Znajduje się w więzieniu dla kobiet. 28 kwietnia odwiedzi go papież Franciszek.
Franciszek będzie pierwszym papieżem, który odwiedzi Biennale. Międzynarodowa wystawa sztuki cieszy się dużym prestiżem i jest organizowana od 1895 roku.
Dla głowy Kościoła więzienia są ważnym miejscem. Franciszek odwiedza je regularnie, co uważa za istotny element swojej posługi. Papież odprawił mszę świętą w Wielki Czwartek w zakładzie karnym dla kobiet w Rzymie.
W tym roku weneckie więzienie jest miejscem wystawy pt. “Moimi oczami“.
W Watykanie wyjaśniono, że ekspozycja jest realizacją słów papieża, który zachęca do wyjścia i spojrzenia innym w oczy, zwrócenia uwagi na rzeczywistość, która często jest uważana za peryferyjną. Swoje prace przedstawią tam znani artyści, wśród nich Maurizio Cattelan, który wraca na Biennale po 25 latach, a także Bintou Dembélé, Simone Fattal, Claire Fontaine, Sonia Gomes, Corita Kent, Marco Perego & Zoe Saldana i Claire Tabouret.
Na ścianie kościoła przylegającego do więzienia rozwieszono malowidło Catellana, przedstawiające ubrudzone stopy. Praca jest symbolicznym wstępem do wystawy.
W przygotowanie ekspozycji zaangażowano osadzone kobiety. Uczestniczą one również w przyjmowaniu zwiedzających i oprowadzaniu po ekspozycji.
Więźniarki prowadzą też ogród, w którym zainaugurowano wystawę. W uroczystości wzięli udział m.in. minister sprawiedliwości Carlo Nordio i szef resortu kultury Gennaro Sangiuliano. Obecny był też prefekt watykańskiej dykasterii ds. kultury i edukacji kardynał Jose Tolentino de Mendonca.
Artyści przybyli tutaj z pustymi rękoma i zebrali życiowe historie, obrazy, okrzyki bólu, puste przestrzenie i pragnienia, które rodzą się sercach i które, przy pomocy sztuki, stały się wielką przypowieścią – powiedział de Mendonca w czasie inauguracji.
Życie więzienne jest często ignorowane. Sztuka pozwala uniknąć ryzyka kultury odrzucenia – stwierdził włoski minister sprawiedliwości Carlo Nordio.
Wystawa prezentuje m.in. prace oparte na zdjęciach wykonanych przez Claire Tabouret. Artystka z Brazylii Sonia Gomes wykorzystała w swojej twórczości ubrania osadzonych kobiet.
W jednej z sal wyświetlany jest film krótkometrażowy z udziałem osadzonych. Na dziedzińcu spacerowym eksponowany jest napis: “Jesteśmy z wami nocą“.
Weneckie Biennale Sztuki to impreza, która co dwa lata przyciąga miłośników kultury z całego świata. Jest okazją do prezentacji dorobku poszczególnych państw, ale także okazją do zwrócenia uwagi na nurtujące nas problemy. Zdaje się, że właśnie ten fakt chcieli wykorzystać ludzie, którzy w piątek zabarwili odcinek weneckiego Canal Grande na zielono i czerwono.
Sprawcy, najprawdopodobniej członkowie ruchu Extinction Rebellion, zostali zatrzymani przez policję. To obywatele Francji, którzy deklarują, że ich gest wiążę się ze zwróceniem uwagi na potrzebę ochrony środowiska. Nie wiadomo, czy użyta przez nich substancja jest toksyczna.
Na tegorocznym Biennale Polskę reprezentuje ukraiński kolektyw “Open Group”. Artyści przygotowali instalację wideo o nazwie “Powtarzajcie za mną II”.
To zbiorowy portret świadków wojny w Ukrainie. Nagrania powstały w 2022 i 2024 roku. Ich bohaterowie to cywilni uchodźcy wojenni, którzy opowiadają o wojnie zapamiętanymi dźwiękami broni, a następnie zapraszają publiczność do ich powtórzenia.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS