We wtorek (16 kwietnia) przez Dubaj przeszła powódź błyskawiczna, jakiej Zjednoczone Emiraty Arabskie jeszcze nie doświadczyły. Intensywne opady deszczu doprowadziły do licznych zalań. Pod wodą znalazło się wiele budynków, zarówno prywatnych, jak i użytku publicznego. Drogi zamieniły się w rwące potoki, a ruch na lotnisku międzynarodowym został sparaliżowany.
Dubaj walczy ze skutkami potężnego żywiołu. Zdjęcia i filmiki z powodzi zdążyły już obiec internet
Zdjęcia i materiały filmowe, które od wczoraj krążą po mediach społecznościowych, ukazują ogromną skalę zniszczeń w Dubaju. Gwałtowna burza, której towarzyszył ulewny deszcz, poskutkowała powodzią błyskawiczną. W licznych filmikach na platformie X widać zalane po sam dach samochody próbujące przebić się przez żywioł.
Zniszczone zostały domy, siedziby firm, sklepy, a nawet metro. Niektórzy kierowcy byli zmuszeni do porzucenia swoich pojazdów, które szybko napełniały się wodą. Z powodu burzy operacje na międzynarodowym lotnisku w Dubaju (DXB) zostały zawieszone, przekierowane lub opóźnione.
Na jednym z nagrań widać, jak samolot linii lotniczej Flydubai próbuje manewrować po całkowicie zalanej płycie lotniska. W środę port lotniczy w dalszym ciągu nie odzyskał stuprocentowej operatywności, a pasażerowie są informowani, aby nie zjawiali się na lotnisku, jeśli nie jest to absolutnie konieczne.
W mniej niż jeden dzień spadło tyle wody, ile zwykle spada w ciągu dwóch lat
Jak podaje Agencja Reuters, w wyniku powodzi w Dubaju zginęła jedna osoba. W sąsiednim Omanie liczba ofiar potężnego żywiołu sięgnęła 18 osób. W środę władze i społeczność Zjednoczonych Emiratów wzięły się za usuwanie gruzu i zniszczeń spowodowanych powodzią. Rozmiar szkód nie jest jeszcze do końca znany.
ZEA to kraj pustynny, o gorącym i suchym klimacie. Zwykle opady deszczu występują tam tylko kilka razy w roku. Powodzie występują z kolei niezwykle rzadko. Według krajowego centrum meteorologicznego w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, na które powołuje się Reuters, w Al Ain – mieście na granicy ZEA i Omanu – w niecałe 24 godziny spadły rekordowe opady deszczu, które wyniosły aż 254 mm. Klimatolodzy są zdania, że postępujące zmiany klimatyczne i rosnąca globalnie średnia temperatura będą coraz częściej prowadzić do ekstremalnych zjawisk pogodowych, takich jak właśnie burza błyskawiczna w Dubaju.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS