A A+ A++

Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)

Po jesiennych wyborach do parlamentu politycy wspólnie cieszyli się z jednego wyniku – rekordowej frekwencji. W Polsce: 74 procent. Tak samo na Dolnym Śląsku. We Wrocławiu jeszcze więcej – 81 procent.

Minęło kilka miesięcy, zapał wyborców najwyraźniej spadł. Na wybory samorządowe nie poszła prawie połowa Polaków uprawnionych do głosowania. Dolnoślązacy i wrocławianie są grupami reprezentatywnymi. Zarówno w naszym regionie, jak i osobno w jego stolicy, frekwencja oscylowała wokół 50 procent. Porównując wybory parlamentarne z samorządowymi, we Wrocławiu spadła aż o około 30 punktów procentowych.

Zobacz również

Wrocławianie, Churchill i sufrażystki 

Zapytaliśmy kilka osób, czy uczestniczyli w pierwszej turze wyborów samorządowych we Wrocławiu i czy warto głosować. — Chodzenie na wybory jest bardzo ważne, ale uważam, że trzeba robić to świadomie — odpowiada Anna z Psiego Pola, wrocławianka w średnim wieku. – Teraz nie poszłam, bo żadna z osób mnie nie przekonała swoim programem lub kampanią.

— Źle robią osoby, które nie chodzą na wybory — stwierdza Jolanta. — Każdy z nas powinien pójść, znamy przecież swoje lokalne społeczności i wybieramy przedstawicieli, którzy naszym zdaniem będą najlepsi. Uczestnictwo w wyborach jest oczywiste — oznajmia.

Zobacz również

Senior Józef przywołuje słowa Winstona Churchilla, brytyjskiego męża stanu i dwukrotnego premiera: — Demokracja jest najgorszym ze wszystkich ustrojów, ale lepszego nikt jeszcze nie wymyślił. Zawsze chodziłem na wybory, bo mam przekonanie o ich istotności. Teraz robię to bardziej świadomie, głosuję w sposób bardziej przemyślany.

Pokolenie młode reprezentuje Jagoda, która głos oddała na osiedlu Plac Grunwaldzki. — To obowiązek każdego z nas. Dzięki temu decydujemy o losie naszego miasta i o tym, co się będzie w nim działo. Taką przynajmniej mam nadzieję. Na wybory chodzę ze starszą o kilka lat siostrą – dodaje.

Na koniec pytamy Martę z Borka, która poruszyła aspekt feministyczny: — W przypadku kobiet bardzo ważnym wątkiem jest historia. To sufrażystki w pocie czoła wywalczyły prawo do głosowania. Wstydem i hańbą byłoby sprzeniewierzenie się wobec ich trudu. Ja głosuję zawsze.

Druga tura wyborów 21 kwietnia we Wrocławiu

W pierwszej turze wyborów samorządowych do sprawowania urzędu prezydenta Wrocławia w latach 2024-2029 zgłosiło się 6 kandydatów. 4 odpadło. Do drugiej przeszli: Jacek Sutryk (KWW Jacek Zbigniew Sutryk Lewica i Samorządowcy) z wynikiem 34,33 procenta głosów i Izabela Bodnar (KKW Trzecia Droga PSL-PL2050 Szymona Hołowni) z poparciem 29,8 procenta.

Dogrywka pomiędzy Izabelą Bodnar a starającym się o reelekcję Jackiem Sutrykiem – 21 kwietnia 2024 roku we Wrocławiu.

Aby zachęcić wrocławian do pójścia do urn, Zarząd Zieleni Miejskiej przygotował zieloną ofertę. Osiedle, które będzie miało najwyższą frekwencję w wyborach 21 kwietnia, otrzyma 10 drzew lub krzewów. Przewidziano dwie kategorie – osiedle do 10 tys. mieszkańców i powyżej 10 tys.

Czym zajmuje się prezydent miasta?

Prezydent jest najważniejszym urzędnikiem w miastach powyżej 100 tysięcy mieszkańców. Ma inicjatywę uchwałodawczą, co oznacza, że może przygotować lub zlecić sporządzenie projektu uchwał pod głosowanie rady miejskiej. Zajmuje się gospodarowaniem mieniem komunalnym i wykonywaniem budżetu. Ma wpływ na zatrudnianie i zwalnianie pracowników urzędu miejskiego oraz spółek gminnych.

Na prezydencie spoczywa realizacja zadań związanych z funkcjonowaniem miasta. Odpowiada za miejskie inwestycje, organizację systemu edukacji, sprawy społeczne i administracyjne, sferę kultury, infrastrukturę miejską (w tym komunikację) oraz bezpieczeństwo mieszkańców (w skali przypisanej władzom miejskim). Ma olbrzymi wpływ na funkcjonowanie biznesu i modelowanie przestrzeni miasta.


Zobacz również

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł“Most z przyszłości”. Jean-Michel Jarre ze specjalnym futurystycznym projektem
Następny artykułKara dla TVN już na koncie KRRiT. Interweniował komornik